-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۲۸, شنبه

ملاعمر: ما قدرت را انحصار نخواهیم کردبا نیروهای سیاسی درداخل، پس از خروج نیروهای خارجی مذاکره می کنیم.ملا محمد عمر رهبرطالبان در پیام عیدی خود گفته است که جنگ طالبان با نیروهای افغان و بین المللی برای 'آزادی افغانستان' است. او در این پیام خواهان ایجاد "حکومت اسلامی و اجرای شریعت" در افغانستان شده است.
در این پیام او طالبان را "نیروی مستقل ملی" خوانده و گفته که "پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در وقت مناسب با طرفهای افغانی از راه تفاهم برای ایجاد یک نظام اسلامی افغان‌شمول مذاکره خواهد کرد.
رهبر طالبان مذاکرات متوقف شده با آمریکایی ها را محدود به "تبادله اسیران"خوانده است.
طالبان در ماه مارچ امسال اعلام کردند که مذاکرات با آمریکا را به دلیل "موضع مبهم آمریکا" متوقف ساخته اند اما آمریکایی ها از سوی خود گفتند که طالبان به این دلیل از مذاکرات کنار کشیدند که واشنگتن بر نقش دولت افغانستان در این مذاکرات تاکید داشت، چیزی که طالبان مخالف آن بودند.
ملا محمد عمر در این پیام خود وضعیت را به "سود طالبان" تعریف کرده و گفته " طالبان در صورت پیروزی قدرت را انحصار نخواهند کرد" و گفته که شایسته سالاری و مبارزه با فساد در راس سیاست‌های اداری آنها قرار خواهد داشت.
در این بیانیه، رهبر طالبان گفته "متعهد به حقوق زنان در چارچوب اصول اسلامی، منافع ملی و مشروع است."

طالبان در زمان حاکمیت خود به زنان اجازه رفتن به مکتب را نمی‌دادند و زنان اجازه نداشتند بدون "محرم شرعی" از خانه بیرون شوند.
ملاعمر در این پیام از آنچه او "اندیشه هایی تجزیه طلبانه درافغانستان" خوانده نیز ابراز نگرانی کرده و هشدار داده اجازه نمی دهد زیر نام قوم و منطقه افغانستان تجزیه شود.
او نیروهای بین المللی در افغانستان را "اشغالگر" خوانده و گفته طالبان اجازه نخواهند داد خاک افغانستان علیه دیگر کشورها مورد استفاده قرار بگیرد.
اما جان آلن فرمانده نیروهای بین المللی در کابل در واکنش سریع به این پیام رهبر طالبان گفته "عید فرصت تهنیت و شادباشهای دینی است اما ملا عمر آنرا به پیام مرگ، نفرت، انتقام جویی، دروغ و اتحاد کاذب در میان قاتلان مبدل کرده است."
جان آلن با اشاره به دستوری که رهبر طالبان به پیروانش در حفظ جان و مال غیر نظامیان داده است، از حملات اخیر طالبان از جمله در نیمروز یاد می‌کند که در آن ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.