-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۲۹, یکشنبه

سخنان تازه در پیام رهبر طالبان


ملاعمر ظهور سید آغا معتصم را تلاشی برخاسته از سوی «حلقات مکاراستخباراتی» خوانده است.
معمولا ملا محمد عمر رهبر طالبان در پیام های خویش به مناسبت اعیاد فطر و اضحی مسایل مهم در رابطه به استراتژی طالبان برای جنگ و صلح را مطرح می سازد. امسال نیز پیام عید فطر وی حاوی مسایل مختلفی بود.
این پیام با آیه ای از سورۀ مائده آغاز می شود که اشاره به نبرد میان حزب خدا و حزب شیطان است. نبردی میان حق و باطل که سرانجام به پیروزی حزب خدا و شکست حزب شیطان منجر خواهد شد.
بخشی از این حاوی پیام تازه ای نیست و می توان آن را تکرار پیام های قبلی دانست از جمله دست آورد های عملیات الفاروق، نفوذ در صف دشمن و حمله به نیروهای دشمن از داخل صف. این همان مسئله ای است که در این اواخر شدت گرفته و موجب نگرانی نیروهای خارجی شده است. اما در این قسمت، رهبر طالبان به یک مسئله اعتراف می کند و آن این که همۀ این حملات توسط افراد نفوذی طالبان صورت نمی گیرد بلکه سربازانی که رهبر طالبان آنها را «سربازان قهرمان» می نامد نیز به چنین حملات دست می زنند.
اما مسئله ای که در این پیام از پیام های گذشته متفاوت است، اشاره به اختلافات داخلی در صف طالبان است. در پیام آمده است:
«دشمن میخواست توسط حلقات مکار استخباراتی خود وبا استفاده از بی پروایی ونادانی عده یی از جوانان در میان مردم آتش نفاق را بیفروزاند، مانند اوایل دهۀ هفتاد وبعد از شکست حکومت کمونستی مردم را در مصيبت های مختلف درگیر سازد، مگر الحمد لله که این دسیسۀ شوم در آغاز خود به چنان ناکامی مواجه شد که مردم با دیدن اعمال ناروای آنها دیگر هم با مجاهدین نزدیکتر شده ومتوجه بیشتر دسایس پنهان دشمن گردیدند.»
اشارۀ رهبر طالبان به موضوع ملا آغا جان معتصم است که اینک در ترکیه زندگی می کند. معتصم در مصاحبه های خود گفته بود که در میان طالبان، اکثریت خواهان صلح اند. اخیرا مایکل سمپل هم در مصاحبه ای با یک «مولوی» که به گمان اغلب معتصم بود، از مایوسی طالبان از پیروزی سخن گفته بود.
سازمان ملل متحد نیز به خواست حکومت افغانستان و در یک اقدام بی سابقه، نام ملا معتصم را از لیست سیاه حذف کرد. برای اولین بار نام شخصی از لیست سیاه حذف شد که عضو شورای رهبری طالبان بود.
ملا محمد عمر به سختی تلاش نمود تا معتصم را از دست ندهد. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در گفتگو با سرویس پشتوی رادیو ایران که 9 اگست به نشر رسید گفت که معتصم آغا از اعضای شورای عالی طالبان بوده و شخصیت مورد احترام طالبان است.
اما به نظر می رسید که معتصم به نیروی هواداران خود در صف طالبان زیاد باور دارد زیرا وی در مصاحبه ای بعد از حذف نامش از لیست سیاه سازمان ملل، از این اقدام استقبال نمود و خواستار حذف نام افراد دیگری نیز گردید. اشارۀ وی به طالبانی نبود که در کابل زندگی می کنند بلکه او به اعضای شورای عالی طالبان اشاره داشت تا از محدودیت ها نجات یابند و بتوانند به کشورهای دیگر مسافرت نموده و در جهت تامین صلح در افغانستان نقش مثبت ایفا نمایند.
ملامحمد عمر هیئتی را برای مذاکره با معتصم مامور نمود تا در امارات متحدۀ عربی با وی به مذاکره بپردازند و از وی بخواهند که فقط به زندگی در ترکیه اکتفا نموده و از سخن گفتن با رسانه ها دست بردارد. معتصم به امارات متحدۀ عربی رفت اما به نظر می رسد که این مذاکره به نتیجه نرسید که در فرجام کار، رهبری طالبان تصمیم گرفت تا معتصم را از صف طالبان بیرون نماید.
در اعلامیه ای به همین مناسبت، از معتصم به عنوان شخصی که دست به کار های خودسرانه زده بود نام برده شد و در عین حال گفته شد که وی از سال 2010 عضویت خویش در شورای عالی طالبان را از دست داده بود. این اعلامیه مغایر با سخنان ذبیح الله مجاهد است که در مصاحبه با رادیو ایران، معتصم را عضو شورای طالبان خوانده بود.
اشارۀ این پیام به جنگ های تنظیمی «اوایل دهۀ هفتاد وبعد از شکست حکومت کمونستی» هوشدار از خطر چند دستگی در صف طالبان است که می خواستند طالبان را به دو گروه تقسیم نمایند و «مردم را در مصيبت های مختلف درگیر سازد» اما در پیام از شکست این توطئه سخن به میان آمده که مجاهدین را متوجه دسایس ساخته و آنها را با همدیگر نزدیک تر ساخت.
نکتۀ جدید دیگر در پیام رهبر طالبان، اشاره به تاثیر بهار عربی بر القاعده است که در لفافه چنین بیان شده است:
«این جای خرسندی است که آنعده از مسلمانان مظلوم که سالهای سال از خانه ها وکشورهای خود مجبور به مهاجرت شده بودند دوباره در کشورهای خود با خانواده های خود یکجا شدند.»
این مسئله نشان می دهد که بعد از سرنگونی دیکتاتوری ها در بعضی از کشور های عربی، تعدادی از جنگجویان عرب افغانستان و پاکستان را ترک کرده اند و به کشورهای خود برگشته اند. ابراز خرسندی رهبر طالبان را می توان نوعی اشاره به پایان حضور القاعده در صف طالبان دانست.
واما مسئلۀ دیگری که در این پیام بشکل مبهم بیان شده، مطالبی است که زیر عنوان «افغانستان آینده» آمده است:
«امارت اسلامی در فکر انحصار قدرت نیست، افغانستان خانۀ مشترک همه افغانها است چنانچه همۀ اتباع آن مسئولیت حفاظت وآبادی آنرا دارند به همین شکل با داشتن اهلیت حق سهیم شدن در حکومت را نیز دارند. امارت اسلامی با همه توانمندی خود تلاش میکند که کار را به اهل آن بسپارد وبالخصوص دامن فساداز ادارات دولتی برچیده شود.»
بعبارۀ دیگر این امارت اسلامی است که کار را به اهل آن می سپارد و فساد را از ادارات دولتی ازمیان می برد و نظام آینده نیز «امارت اسلامی» خواهد بود.
آیا این وعده ها با این ادعا که «امارت اسلامی در فکر انحصار قدرت نیست» در تناقض باهم قرار ندارند؟
وحید مژده- بست باستان