-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ شهریور ۳, جمعه

پیشنهاد طلاق سیاسی بین امریکا وپاکستان


حسین حقانی سفیرپیشین پاکستان درامریکا: تقریباً از هر چهار پاکستانی، سه نفر آن ها، ایالات متحده امریکا را دشمن فکر می کنند.سفیر سابق پاکستان بروز چهارشنبه در مرکز موسسه تحقیقاتی نشنل انترست در واشنگتن گفت، بهتر است ایالات متحده امریکا و پاکستان این ادعاها را که گویا آنها با هم متحد هستند دیگر بس کنند و دوستانه ازهم طلاق بگیرند. حسین حقانی سفیر سابق پاکستان در واشنگتن که او قبلاً نیز بحیث مشاور برای چهار صدراعظم پاکستان اجرای وظیفه کرده می گوید، اگر در مدت 65 سال، شما زمینه مشترک کافی برای زندگی با همدیگر نتوانستید پیدا کنید و سه بار از هم جدا و چهار بار دوباره با هم ازدواج کرده اید، راه بهتر اینست که دوستی را در خارج از قید ازدواج یا نکاح پیدا کنید.

بگفته حقانی سفیر سابق پاکستان در واشنگتن، اتحاد بعدی در آینده به هر دو کشور اجازه خواهد داد تا توقعات واقع بینانه از یکدیگر داشته باشند و تا جای که ممکن باشد با هم همکاری کنند، البته بدون احساس خیانت، چیزی که در پاکستان حاد شده است. حقانی در اشاره، به یک مطالعه ای که در ماه جون از طرف مرکز تحقیقاتی پیو صورت گرفته گفت، به اساس این مطالعه، تقریباً از هر چهار پاکستانی، سه نفر آن ها، ایالات متحده امریکا را دشمن فکر می کنند با آنکه ایالات متحده امریکا ملیاردها دالر کمک به این کشور سرازیر کرده است.

سفیر سابق پاکستان در واشنگتن به آژانس خبری رویترز گفته است، اگر این کمپاین انتخاباتی می بود. شما به سناتورها می گفتید که با این نوع درجه بندی مطلوب و مساعد، بدون مصرف پول بیشتر باید از مسابقه خارج شوید. حقانی می گوید، ضرورت است تا اردوی پاکستان تحت کنترول بیشتر حکومت ملکی قرار داشته باشد. او همچنان گفت، منافع ملی پاکستان توسط جنرال ها تعین و تعریف می شود نه توسط رهبران ملکی.

بنوشته آژانس خبری رویترز، عمق تیرگی روابط ایالات متحده امریکا و پاکستان بعد از آن علنی گردید که ایالات متحده امریکا بدون اینکه به پاکستان گفته باشد، عملیات مخفی را برای کشتن اسامه بن لادن راه اندازی کرد. حقانی در آن وقت سفیر پاکستان در واشنگتن بود. حقانی بارها گفته است که بعضی ها در پاکستان می دانستند که بن لادن در پاکستان است. هرچند او از اداره استخبارات پاکستان نام نمی برد اما می گوید، من هنوز هم فکر می کنم برای پاکستان ضرورت است یک تحقیقات کامل انجام بدهد تا معلوم شود که چگونه بن لادن در پاکستان زندگی می کرد و چه کسی در داخل یا در خارج از حکومت از وی حمایت می نمود.

سفیر سابق پاکستان می گوید، برای پاکستان این غیر واقع بینانه است که فکر کند در جنگ علیه هند، ایالات متحده امریکا در پهلوی اینکشور قرار خواهد گرفت. او گفت، این همچنان غیر واقع بینانه است که ایالات متحده امریکا فکر کند، پاکستان از سلاح اتومی منصرف می شود یا روابط با افراط گرایان را قطع خواهد کرد. زیرا پاکستان فکر می کند که حمایت از گروپ های جهادی، یک قوه تقویت کننده و ضریبی برای نفوذ منطقوی می باشد.

در ارتباط اتحاد آینده امریکا و پاکستان، حقانی نگرانی های امنیتی امریکا را کم اهمیت توضیح نمود و گفت، هشت ماه مسدود شدن مسیر تدارکاتی نیروهای ناتو مستقر در افغانستان نشان داد که ایالات متحده امریکا می تواند بالای مسیر پر مصرف شبکه توزیع شمال متکی باشد. سفیر سابق پاکستان در ارتباط حمله طیارات بی پیلوت امریکایی گفت، او انتظار ندارد که ایالات متحده امریکا این حملات را متوقف بسازد. این حملات حتی در آینده هم ادامه خواهد داشت. او گفت، توقع ندارد که پاکستان هم دوام این حملات را قبول کند.