-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۳۱, سه‌شنبه

هشدار ترکیه: صبرما دربرابر ایران لبریز شده


در پی تشدید تنش‌های سیاسی بین جمهوری اسلامی و ترکیه، به گزارش سرویس انگلیسی روزنامه ترک «زمان»، آقای «بولنت آرینج» معاون نخست وزیر این کشور...

 در لحنی تند که تاکنون سابقه نداشته است نشان داد که صبر این کشور در مقابل رفتارهای تنش‌زای مسوولان جمهوری اسلامی و بخصوص اقدامات تروریستی آنان در جنوب شرق ترکیه لبریز شده، و تهدید کرد که دولت ترکیه در جهت مقابله با جمهوری اسلامی از هیچ نوع اقدام لازمی خودداری نخواهد کرد.

این سخنان که در تاریخ مناسبات دیپلماتیک بین ایران و ترکیه حتی بعد از برپایی جمهوری اسلامی نیز سابقه ندارند توسط «بولنت آرینچ» معاون نخست وزیر ترکیه اظهار شده‌ است. به نوشته «زمان» وی که در هنگام افطار با تعدادی خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت: «دولت ترکیه با بسیاری از موضع‌گیری‌های اخیر جمهوری اسلامی که حتی در رابطه با موضوع‌های متفاوت از مساله سوریه انجام گرفته، ناخشنود است.»  وی گفت: «منظورم از رفتارهای آزار دهنده جمهوری اسلامی ارتباطی با موضع‌گیری آنها در مورد سوریه ندارد» و سپس تاکید کرد که ترکیه آماده است تا «هر اقدام لازمی» را جهت مقابله با «تهدید‌های جمهوری اسلامی» انجام دهد.

به گفته «زمان» آرینچ  همچنین به افزایش عملیات تروریستی از سوی جمهوری اسلامی در خاک ترکیه اشاره و اعتراض کرد و گفت اطلاع دارد که تعدادی از عوامل تروریست حزب «پ کا کا» در یکی از کمپ های نظامی در خاک ایران به نام «قرارگاه شهیدان» در نزدیکی استان حکاری ترکیه مستقر شده اند و از آنجا به خاک عراق و سپس ترکیه وارد و به انجام عملیات تروریستی میپردازند.  این روزنامه سپس تاکید میکند که بر اساس آخرین اطلاعات امنیتی دولت ترکیه، حزب «پ.ک.ک.» اخیرا نیروهای خود را از کوهستان‌های «قندیل» به مناطق مرزی درون خاک ایران منتقل ساخته است و از آنجا تحت حمایت جمهوری اسلامی به عملیات علیه ترکیه می‌پردازد. قرارگاه «شهیدان» در گذشته محل استقرار نیروهای «پژاک» بوده است.

علاوه بر عملیات تروریستی، به گفته «زمان» اطلاعات امنیتی دولت ترکیه همچنین نشان می‌دهد که با حمایت جمهوری اسلامی حزب «پ.ک.ک.» در صدد سازمان دهی و به راه انداختن تظاهرات و مخالفت‌های مردمی جدایی‌طلبانه تحت پوششی مشابه با «بهار عربی» در مناطق کرد نشین ترکیه بر آمده است.

آرینچ همچنین عذرخواهی اخیر صالحی وزیر امور خارجه ایران در مورد سخنانی که توسط فیروز آبادی در مورد ترکیه اظهار شده بود را نیز غیر قابل قبول دانست و گفت: «صالحی به ترکیه آمده و میگوید فقط رهبر، رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه می‌توانند در مورد این مسائل اظهار نظر کنند. در حالی که این واقعیت ندارد، مقام‌های مسوول مختلف در آن کشور هر چه دل‌شان می‌خواهد می‌گویند، و در گذشته هم در مورد رادارهای ناتو در «کورجیک» هرچه دل‌شان خواست گفتند. گاهی معاونان وزیر هم حرف‌های مشابهی زده‌اند.» آرینچ سپس تاکید کرد «دولت ترکیه جمهوری اسلامی را در قبال این حرفها مسوول می‌داند.»