-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ شهریور ۷, سه‌شنبه

سهیل شاهین: امریکا باید شروط طالبان را اجرا کند


ریانووستی مؤسسه خبری وتحلیلی روسی به نقل از سهیل شاهین معاون نماینده گی سابق طالبان درملل متحد نوشت 


که وی  هشدار داده در صورتی که دولت آمریکا زندانیان این گروه را از گوانتانامو آزاد نکند، طالبان به این نتیجه می‌رسند که واشنگتن به جای گفت‌وگو به راه‌ حل نظامی علاقمند است.
شاهین تاکید کرد: امارت اسلامی طالبان با القاعده هیچ رابطه‌ای ندارد و اعضای این گروه در افغانستان حضور ندارند.
به نقل از "ریانووستی"از جمله درخواست‌های طالبان به عنوان پیش شرط مذاکرات، گشایش دفتر نمایندگی در "دوحه" پایتخت قطر و آزادی پنج تن از مقامات بلند پایه این گروه از زندان‌های آمریکا است.
طالبان در زمان مذاکرات به احتمال زیاد حملات خود را به شکل موقت متوقف خواهند کرد.
منبع درادامه می نویسد: در حال حاضر مهمترین مانع گفت‌وگوهای صلح طالبان و آمریکا، امتناع آمریکا از آزادسازی مقامات بلند پایه طالبان از زندان گونتانامو است.
مذاکرات واشنگتن و طالبان که از سال 2010 آغاز شده بود، در مارچ سال جاری متوقف شد.
اعضای هیئت سیاسی طالبان شامل "طیب آغا" رئیس دفتر سابق رهبر طالبان (ملا محمدعمر)، "شیرمحمد عباس استانکزى" معاون سابق وزیر خارجه طالبان و "مولوى شهاب الدین دلاور" سفیر سابق طالبان در عربستان سعودى سال گذشته برای انجام گفت وگو های سیاسی با امریکا به قطر سفر کرده بودند.
درین حال کارشناسان بدین باورند که تا زمان یکطرفه نشدن انتخابات پیش رو درامریکا، سلسله گفت وگو ها با طالبان از سرگرفته نخواهد شد. این برداشت نیز وجود دارد که بین امریکا، پاکستان وطالبان قبلاً دررابطه به افغانستان نزدیکی هایی ایجاد شده اما از رسانه ای شدن قضیه جلوگیری می شود.