-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مرداد ۲۷, جمعه

شبح استینگرها درآسمان سوریه


مأموریت دست کم چهارده فروند جنگ افزارستینگر... این بار درسوریه یکی از مخالفان رژیم بشار اسد که در آمریکا اقامت دارد به "العربیه" گفت، ارتش آزاد سوریه به 14 فقره موشک ضدهوایی از نوع پیشرفته استینگر ساخت آمریکا دست یافته است، اما به گفته وی، ارتش آزاد هنوز آن ها را در درگیری های جاری بکار نبرده است. 

وی با تاکید بر اینکه هیچ نشانه ای در بکار گیری ارتش آزاد از این موشک ها وجود ندارد افزود :" سرنگونی جنگنده میگ 23 که چند روز پیش توسط ارتش آزاد صورت گرفت در اثر شلیک ضد هوایی معمولی به وقوع پیوسته است." 

به گزارش العربیه دست یابی مخالفان به موشک های ضد هوایی پیشرفته استینگر، یک تحول نظامی و سیاسی مهم به شمار می آید که به احتمال بسیار زیاد با اطلاع کشورهای ترکیه، سعودی و آمریکا صورت گرفته است . 

"العربیه" تلاش کرد ضمن تماس تلفنی با یک مقام نظامی در وزارت دفاع آمریکا صحت جزئیات این گزارش را جویا شود اما این مقام نظامی خبر تحویل موشک های ستینگر به ارتش آزاد را ، نفی یا تاکید نکرد. 

این در حالی است که یک منبع دیگر در وزارت دفاع آمریکا، خبر مربوط به دست یابی ارتش آزاد به 14 موشک استینگر را مورد تایید قرار داد و افزود که این موشک ها از طریق استان اسکندرون ترکیه و با اطلاع مقامات این کشور و آمریکا صورت گرفته است. 

مقامات آمریکایی تاکنون از ارسال تسلیحات نظامی به مخالفان بشار اسد خودداری کرده اند و تلاش می کنند که تنها با حمایت های سیاسی و اعمال تحریم های اقتصادی بر علیه دولت سوریه به مخالفان کمک کنند. 

واشنگتن همچنین پیش از این نسبت به حضور برخی افراد تندرو و جهادی در سوریه که از کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا رهسپار این کشور شده اند، ابراز نگرانی کرده بود. 

با این حال ایالات متحده چاره را در این دیده است که با نیاز انقلابیون سوریه به موشک های استینگر تعامل کند به شرط اینکه این موشک تنها به افسران نظامی جدا شده از رژیم سوریه تحویل داده شود و نه عناصر جهادی تندرو.

از سوی دیگر یک منبع نزدیک به ارتش آزاد سوریه تاکید کرد که موشک های استینگر ساخت آمریکا یک هفته پیش یعنی آن زمان که درگیری ها در شهر حلب به نقطه سرنوشت ساز رسیده بود ، به ارتش آزاد سوریه تحویل داده شد. 

به گزارش العربیه شاید یکی از اهداف تحویل چنین موشک های پیشرفته ای برپایی منطقه امن در سوریه باشد که مخالفان رژیم اسد بارها خواستار برقراری آن بوده اند.