-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ شهریور ۶, دوشنبه

سلیم صافی: منتظر حملات انتقامی شبکه حقانی باشید


پاکستان میلی برای راه اندازی عملیات جنگی دروزیرستان ندارد.

سلیم صافی روزنامه نگار پاکستانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: آمریکا باید منتظر حملات بیشتر شبه‌نظامیان به اهداف خود در افغانستان باشد چون شبکه حقانی به خاطر مرگ رهبر خود انتقام سختی از آنان خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه هیچ شواهدی دال بر مشارکت پاکستان در حملات اخیربی سرنشین های آمریکایی وجود ندارد، افزود: آمریکایی‌ها با استفاده از تعطیلات عید فطر و اینکه احتمال می‌دادند مردم زیادی در جلسات روز عید دور هم جمع شوند، به مدت 2 تا 3 روز وزیرستان شمالی را آماج حملات خود قرار دادند.
به گفته این کارشناس پاکستانی، اسلام‌آباد از واشنگتن انتظار دارد که با استفاده ازپرنده های بی سرنشین، شبه‌نظامیان "تحریک طالبان پاکستان" را که حملاتی را در داخل پاکستان سازماندهی می‌کنند انجام دهد اما معمولاً شاهد آن هستیم که آمریکایی‌ها از این حملات علیه گروه‌های فعال در افغانستان استفاده می‌کند و این در حالی است که مرکز فعالیت شبکه حقانی بیشتر افغانستان است تا پاکستان.
وی افزود: به همین خاطر است که آمریکا پاکستان را برای انجام عملیات بر ضد شبکه حقانی در وزیرستان شمالی تحت فشار قرار داده و پاکستانی‌ها نیز میلی به انجام این اقدام ندارند چون حقانی‌ها در حملات داخل پاکستان نقشی ندارند.
صافی افزود: اما اگر پاکستان دست به عملیات در وزیرستان بزند، گروه حقانی نیز دست به تحرکاتی بر ضد پاکستان می‌زند که این می‌تواند فاجعه‌ای بزرگ برای این کشور باشد.
وی درباره همکاری پاکستان و افغانستان در جنگ با ترور نیز گفت که بی‌اعتمادی زیادی در این باره بین کابل و اسلام‌آباد وجود دارد چون پاکستان معتقد است که افغانستان اقدامات لازم برای جلوگیری از ورود عوامل مهاجم به پست‌های مرزی ارتش پاکستان از مرز افغانستان را انجام نمی‌دهد.
این کارشناس پاکستانی افزود: پاکستان همیشه دولت افغانستان را به خاطر همکاری با هند مورد سرزنش قرار داده است و بنابراین تا زمانی که موضوع همکاری اطلاعاتی پاکستان و افغانستان حل نشود مشکلات زیادی در این باره وجود دارد.
به گفته صافی، پاکستان و آمریکا با یکدیگر همکاری اطلاعاتی دارند و پاکستان همیشه خواهان انجام عملیات‌های مشترک با واشنگتن بوده است اما حملات پهپادهای سیا به این کشور مشکلات زیادی را در روابط 2 کشور به وجود آورده است.