-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ شهریور ۷, سه‌شنبه

مدیریت «خیزش های مردمی» دردست کیست؟


آیا خیزش های شروع شده علیه طالبان درولایات، نظام سیاسی آینده را طراحی خواهد کرد؟

شماری از اعضای مجلس نمایندگان معتقدند که «خیزش های مردمی» علیه طالبان درچند منطقه اگر به موقع کنترول نشود، می تواند خود به تهدید علیه امنیت مبدل شود.
امنیت ملی افغانستان می گوید که آنان «کوشش» خواهند کرد تا استخبارات خارجی ازین خیزش ها به نفع خود شان سوء استفاده نکنند. مقامات ارشد درین باره خاموش اند. درین میان برخی نماینده گان وابسته به جبهه ضد طالبان صدای خود را بلند کرده اند.
فوزیه کوفی، نمانیده مردم بدخشان در مجلس گفت: "چند سوال عمده باید از دولت پرسیده شود: اول، این‌ها (قیام کنندگان) را که اسلحه و تجهیزات می‌دهد؟ این‌ها با پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی مسلح هستند. دوم، آیا اینها(قیام کنندگان) به پروژه ناامنی در افغانستان و منطقه تبدیل نمی‌شوند؟ آیا وسیله‌ای در دست استخبارات منطقه نمی‌شوند؟"
خانم کوفی تاکید کرد: "به همه این سوالها باید پاسخ داده شود. شما مردم را تا دندان مسلح می‌کنید، فردا که خارجی‌ها نباشند، آیا جنگ به کوچه‌ها و خانه‌های ما نخواهد آمد؟"
فوزیه کوفی: "شما مردم را تا دندان مسلح می‌کنید، فردا که خارجی‌ها نباشند، آیا جنگ به کوچه‌ها و خانه‌های ما نخواهد آمد؟"
این درحالی است که «تنظیم» های جهادی سرگرم مطالعه وضعیت هستند
گروهی دیگر نوع جدید طالبانیزم و جنگ داخلی را درسیمای خیزش های مردمی مشاهده می کنند. یک عضو مجلس این قیام‌ها را "نوعی توطئه و برنامه استخباراتی" دانست و گفت که "در دهه نود میلادی که طالبان در ابتدا به عنوان تامین کنندگان صلح و باز کردن راه‌ها خیزش کردند، اما بعد ملت افغانستان فهمید که این گروه در اختیار استخبارات پاکستان است. این بار هم عین قضیه تکرار میشود."
شکریه بارکزی گفت: "نفس این خیزش‌ها علیه طالبان، حملات انتحاری و امن ساختن قریه‌ها و شهرها جدا قابل تمجید و قدر است. ضرورت است تا در مورد این گونه جنبش‌ها و خیزش‌ها تحقیقات صورت بگیرد تا خدای نخواسته توسط تنظیمی علیه تنظیم دیگری رهبری نشود."
شیر ولی وردک، نماینده مردم کابل در مجلس گفت: "مهم این است که حکومت در این مورد مداخله کند تا در جایی که این گونه حرکت‌ها آغاز می‌شود، آن را خوب مدیریت کند."
مردم در ولایات مختلف افغانستان اخیرا شاهد قیام‌های مردمی علیه گروههای مسلح مخالف دولت بوده اند.
نماینده هرات می گوید: وقتی ازطریق تلویزیون می بینم که اهالی یک ولسوالی که درگذشته هیچ وسیله ای دراختیار نداشتند واکنون با سلاح های پیشرفته ومخابره های تاکی واکی وده ها موترسایکل مجهز شده اند به این فکرمی کنم که دستی درعقب این جریان است.