-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ شهریور ۲۹, چهارشنبه

طرح القاعده برای آتش بس با امریکا


القاعده می گوید که دموکراسی مخالف شرع است.

دکتر محمد الظواهری ، عضو کادر رهبری تشکیلات جهاد و برادر ایمن الظواهری، رهبر القاعده اعلام کرد پیشنهاد برقراری آشتی میان جریان های اسلامگرا و ایالات متحده و غرب طرحی کاملا شخصی است و او در این میان هیچ طرفی را نمایندگی نمی کند و تنها نقش میانجی را بر عهده دارد.

وی تاکید کرد طرفین می توانند این طرح را به بحث و گفت و گو گذاشته و سپس آن را بپذیرند یا رد کنند.

محمد الظواهری در ادامه درباره این طرح پیشنهادی گفت بر اساس شناختی که از طرفین دارد می تواند به گونه ای عمل کند تا این طرح مورد قبول طرفین واقع شود.

وی درباره برادر خود ایمن الظواهری که هم اکنون رهبری القاعده را برعهده دارد و نیز درباره رهبر قبلی آن اسامه بن لادن گفت که آن دو پیشتر پیشنهادهایی را ارائه کرده بودند اما غرب آنها را نپذیرفت.

وی که با برنامه "رویدادهای مصری" در تلویزیون العربیه مصاحبه می کرد تاکید نمود که "جریان فکری سلفی در انحصار گروه خاصی از امت اسلامی نیست و تشکیلات جهاد کلا اسلام را نمایندگی می کند و با نگرشی میانه رو در مسیر اسلام حرکت می کند.

محمد الظواهری همچنین خاطرنشان کرد که اختلافات میان جریان های اسلامگرای مصر مانند "الجماعه السلفیه" و "الجماعه الاسلامیه" تنها در زمینه مسایل اجرایی و نیز در چارچوب برداشت ها است.

او افزود طرح آشتی با غرب و ایالات متحده آمریکا را در دوران زندان نوشته اما وکیل مدافع و عموی وی با این طرح مخالفت کردند زیرا به اعتقاد آنها طرح می توانست جانش را به خطر بیندازد.

شروط طرح آشتی

محمد الظواهری در شرح شروط این طرح اعلام داشت که برای نخستین بار ضوابط شرعی در چنین طرحی مراعات می شود بطوریکه برقراری صلح به سود مسلمانان منتهی خواهد شد و نه به زیان آنها ..زیرا صلح نباید شرط ادامه اشغالگری در کشورهای اسلامی شود.

وی افزود صلح و آشتی نباید دائمی باشد زیرا بسیاری از عوامل چه بسا در آینده دگرگون شده و ایجاد تعدیل در طرح را ضروری سازند. وی تاکید کرد که طرح آشتی با غرب به نفع اسلام و امت اسلامی خواهد بود و به گفته وی از همه مهمتر در آن "شرع الهی" مراعات شده است.

مخالفت با دموکراسی

محمد الظواهری در این مصاحبه مخالفت خود را با دموکراسی به مفهوم حاکمیت مردم اعلام داشت و آن را بر خلاف شرع توصیف کرد و تاکید کرد که از آن تنها برای بازگرداندن شرع الهی باید استفاده کرد.

وی همچینن ضمن تایید اجرای قانون قطع دست سارق و تاکید بر صحت اندیشه "جهادی" خواهان بازگشت به دین خدا و به جهاد به عنوان بخشی از دین شد و افزود که دعوت فقط محصور به جهاد نیست بلکه شامل دین صحیح و عبادت صحیح خداوند نیز هست.

این شخصیت سلفی جهادی ضمن انتقاد از حملاتی که علیه صاحبان چنین اندیشه ای صورت می گیرد اعلام داشت بسیاری از آنان دستگیر و بازداشت شدند اما هیچ مدرکی علیه آنان وجود نداشت.

محمد الظواهری همچنین از حضور پایگاه های آمریکایی در کشورهای عربی و اسلامی به عنوان اشغالگری یاد کرد و افزود که وجود آنها بر خلاف تمایل کشورهای اسلامی است.