-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مهر ۸, شنبه

کابل، آمادۀ به رسمیت شناختن «خط دیورند» است


تحلیل کارشناس روسی ازموقعیت عطا محمد نور

خبرگزاری فارس: کارشناس برجسته روسیه از آماده شدن اسنادی در دولت افغانستان برای به رسمیت شناختن خط دیورند (مرز مورد اختلاف افغانستان و پاکستان) خبر داد.
کنیازف افشا کرد که از یک سال پیش، اسنادی در دولت حامد کرزی برای به رسمیت شناختن این خط به عنوان مرز نهایی میان افغانستان و پاکستان آماده شده اما حل این مسئله با کرزی نخواهد بود زیرا این موضوع واکنش منفی اکثریت پشتون‌های افغانستان را به ویژه محافل ناسیونالیست پشتون که خواستار الحاق مناطق قبیله‌ای پشتون (که در حال حاضر تحت قیمومیت پاکستان است) به افغانستان هستند، به دنبال خواهد داشت.
این کارشناس خاطر نشان کرد: از سوی دیگر الحاق پشتون‌ها به افغانستان به طور قابل ملاحظه‌ای تعداد و نسبت پشتون‌ها را در رأی‌گیری‌های افغانستان افزایش می‌دهد که در این صورت پشتون‌ها اکثریت قومی این کشور را تصاحب خواهند کرد.
کنیازف افزود: امتناع از الحاق این بخش به افغانستان و به رسمیت شناختن خط دیورند، توازن قومی و سیاسی فعلی در این کشور را که در آن موقعیت‌های تقریبا برابری بین پشتون‌ها و مجموع نیروهای غیرپشتون به وجود آمده است، حفظ می‌کند
کنیازف بیان داشت: با اتخاذ چنین تصمیمی از جانب کرزی، بلافاصله وی پشتیبانی تقریبا تمام پشتون‌ها را از دست می‌دهد با توجه به این که جوامع غیرپشتون نیز از وی پشتیبانی چندانی ندارند، بنابراین در این رابطه اسنادی آماده شده است اما فرایند مذاکرات پیرامون آن وجود ندارد.

طالبان و پایگاه‌های نظامی آمریکا
پژوهشگر ارشد انستیتوی شرق‌شناسی آکادمی علوم روسیه  در مورد امکان مخالفت افغانستان با تأسیس پایگاه‌های نظامی آمریکا گفت: در صورتی که افغانستان به بخش پشتون جنوبی و بخش شمالی تقسیم شود، ممکن است با تأسیس پایگاه‌های آمریکا مخالفت شود، ضمن این که چین و پاکستان نیز می‌توانند به تقویت حمایت از گروه‌های مخالف حضور نظامی ایالات متحده کمک کنند.
کنیازف خاطر نشان کرد: این درخواست از سوی اکثریت قریب به اتفاق ساکنان منطقه مورد حمایت قرار خواهد گرفت و در نتیجه آمریکا نفوذ خود را در کابل از دست خواهد داد اما امکان چنین اتفاقی تا قبل از سال 2014 اندک است.
وی اذعان کرد: در میان‌مدت حمایت اصلی واشنگتن از گروه‌های غیرپشتون شمال از قبیل گروه‌های تاجیک با محوریت "عطا محمد نور" خواهد بود.
به عقیده وی، در صورت استقلال شمال افغانستان، عطا محمد نور وضعیت دشواری را خواهد داشت زیرا حضور نظامی قدرتمند آمریکا (در وهله نخست وجود پایگاه آمریکا در مجاورت مزار شریف)، کنترل ارتباطات از سوی آمریکایی‌ها (در سمت ازبکستان و سایر کشورها)، موضع طرفداری ازبکستان از آمریکا و تا حد زیادی تاجیکستان و رویارویی با جامعه ازبک که از طریق ژنرال "عبدالرشید دوستم" در هر زمان می‌تواند توسط آمریکایی‌ها فعال شود، به این دشواری دامن خواهد زد.
بنابراین عطا محمد نور مجبور خواهد شد سیاست طرفداری از آمریکا از جمله حمایت از حفظ حضور نظامی آمریکا را در پیش بگیرد.
وی اذعان کرد: با وجود این واقعیت که اکثریت ساکنان شمال افغانستان مخالف حضور نظامی آمریکا در خاک کشورشان هستند اما در حال حاضر احتمال فعالیت‌های ضدآمریکایی از سوی جوامع تاجیک در شمال افغانستان بسیار ضعیف است.
کنیازف افزود: تقابل با حضور نظامی آمریکا می‌تواند حمایت کشورهای علاقمند به خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان از جمله ایران، روسیه و چین را از جوامع تاجیک افغانستان‌ از قبیل گروه عطا محمد نور و یا شاید دکتر "عبدالله عبدالله" تقویت کند.
با این وجود احتمال اجرای این برنامه ضعیف است اما این مسئله پتانسیل رهبران تاجیک را تقویت کرده و به جهت‌گیری کمتر آنان در طرفداری از آمریکا کمک می‌کند.