-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ شهریور ۱۹, یکشنبه

طرح جدید درساختار سیاسی افغانستان


درین طرح که ازسوی بریتانیا مطرح شده، پست نخست وزیری احیا شده است.

منابع اطلاع رسانی داخلی وبین المللی به نقل از روزنامه «ایندیپندنت»، خبر داده اند که  طرح جدید ساختارسیاسی افغانستان دربین مقامات انگلیس به یک موضوع جدی تبدل شده است. این طرح که «پلان C» نام دارد به دنبال انجام اصلاحاتی برای دادن یک مقام تشریفاتی به "حامد کرزی" رئیس‌جمهور افغانستان است.
در این طرح که توسط «توبیاس الوود» نماینده محافظه‌کار مجلس و معاون پارلمانی وزارت خارجه انگلیس ارائه شده، هشدار داده شده است که رها کردن افغانستان به حال خود، این کشور را با آینده‌ای تاریک مواجه می‌کند.
الوود مدعی شده است که «منطقه‌ای کردن» افغانستان تحت حکومت یک نخست‌وزیر قوی می‌تواند با دولت ضعیف، مناقشات قبیله‌ای و فساد موجود در افغانستان مقابله کند؛ مسائلی که پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان در سال 2014 می‌تواند موجب ایجاد هرج‌ومرج در این کشور شود.
منابع ارشد دولت انگلیس نیز تأکید کردند که پلان C که به دنبال یافتن یک راهکار سیاسی برای افغانستان است، برای "ویلیام هیگ" وزیر امور خارجه ارسال شده و با مقامات کاخ سفید نیز در مورد آن مذاکره شده است.
همچنین گفته می‌شود که الوود در این باره با مقامات پاکستانی در لندن نیز گفت‌وگو کرده است.
به گفته الوود، که هم‌اکنون به عنوان معاون پارلمانی «دیوید لیدینگتون» وزیر خارجه انگلیس فعالیت می‌کند، یافتن یک راه‌حل سیاسی برای ایجاد ثبات پایدار در افغانستان لازم و ضروری است.
طبق این طرح، افغانستان براساس «قطب‌های اقتصادی» این کشور یعنی کابل، قندهار، هرات، مزار شریف، قندوز، جلال‌آباد، خوست و بامیان به هشت بخش تقسیم می‌شود که هر بخش توسط یک شورا متشکل از نمایندگان گروه‌های مختلف قومی اداره شده و تحت نظارت یک یا دو کشور خارجی قرار می‌گیرد.
الوود همچنین مدعی شده است که ایجاد پست نخست‌وزیری در این کشور می‌تواند به نگرانی‌ها در مورد حکومت هشت ساله یک رئیس‌جمهور پایان دهد.