-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مهر ۹, یکشنبه

حزب «حق و عدالت» افغانستان از پیمان استراتژیک کابل-اسلام آباد حمایت کرد

«حمیدالله فاروقی» امروز در یک نشست خبری در کابل گفت: امضای این سند باید پیش از این انجام می‌شد.

به گفته حمیدالله فاروقی سخنگوی این حزب، محتوا این سند باید با دقت بسیار و در مشوره با جناح های مختلف آماده شود:

« تقاضای نخست ما از حکومت و مقامات اینست که این موضوع باید در مشوره با مردم انجام شود. یعنی آنچه خواست مردم است در این تفاهمنامه باید عملی گردد.
در قسمت مشخصات توقع ما اینست که حملات نظامی این کشور در خاک ما که نوع تجاوز به ارزش های ما است، متوقف شود.
باز هم این سند باید به گونه دقیق این را تضمین کند که حکومت پاکستان آن لانه های شورشی که در خاک اش موجود است و در این 30 سال اخیر به ضد منافع ملی مردم افغانستان استفاده شده است، از آن تضمین جدی گرفته شود.»
اما اردوگاه ضد طالبان که در«ائتلاف ملی» حضور دارند معتقدند که پیش از امضای سند مشارکت ستراتیژیک میان پاکستان و افغانستان، پاکستان باید سیاست اش در قبال افغانستان را تغییر بدهد.
سید حسین فاضل سانچارکی سخنگوی ایتلاف ملی افغانستان گروه عمدهء اپوزیسیون حکومت در این مورد به رادیو آزادی گفت:

« پاکستان باید صداقت خود را در مبارزه با هراس افگنی نشان بدهد. پایگاه ها و پناهگاه های هراس افگنان را در خاک خود بسته کند و تمام حلقات افراطی و مسلحی که از خاک پاکستان بر افغانستان حمله می کنند و امنیت را اخلال می کنند، به افغانستان تسلیم کند.
در این صورت دو کشور می توانند در تمام عرصه ها همکاری های خوب داشته باشند.
تا زمانی که این مسایل حل نشود صحبت کردن در مورد سند ستراتیژیک بی مفهوم به نظر می رسد.»

حمایت حزب حق وعدالت از امضای «پیمان استراتیژیک» با پاکستان، بی تردید به یک قضیۀ جنجال برانگیز مبدل خواهد شد.
سخنگوی حزب حق و عدالت تصریح کرد: قبل از امضای سند همکاری‌های استراتژیک با پاکستان، دولت افغانستان باید خطوط اساسی این پیمان را در مشورت با پارلمان، احزاب سیاسی و جامعه مدنی افغانستان مشخص کند.
فاروقی در عین حال از سیاست‌های دولت افغانستان در خصوص پاکستان ‌انتقاد کرد و از دولت خواست تا موضوع حملات موشکی پاکستان را به شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه‌های بین‌المللی ارجاع دهد.
فاروقی افزود: دولت افغانستان، به خصوص ارگان‌های امنیتی باید نقاط مرزی که از آنجا به خاک افغانستان حملات موشکی انجام می‌شود را شناسایی و در صورت لزوم، از طریق دفاع مشروع، به حملات موشکی پاکستان پاسخ متقابل دهد.
پیش از این سخنگوی «ائتلاف ملی» افغانستان به رهبری «عبدالله عبدالله» مخالفت خود را با امضای پیمان استراتژیک با پاکستان اعلام کرده بود.
برخی از نمایندگان پارلمان افغانستان نیز روز گذشته انتقاداتی را در خصوص امضای پیمان استراتژیک پاکستان و افغانستان مطرح کردند.
روسای جمهور افغانستان و پاکستان هفته گذشته در نشست 3 جانبه کابل، لندن و اسلام آباد در نیویورک در مورد امضای سند همکاری‌های استراتژیک میان این کشور توافق کردند.
همچنین در این نشست توافق شد که وزرای خارجه افغانستان و پاکستان به زودی در این خصوص به رایزنی بپردازند.
قرار است پیش نویس سند همکاری‌های استراتژیک کابل- اسلام آباد تا پایان سال 2013 نهایی شود.