-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ شهریور ۲۶, یکشنبه

پاکستان: اکثررهبران اتحاد شمال درصف اول نشسته بودندنشریهء فارن پالیسی تحت عنوانی حملهء فریبندهء پاکستان، مقالهء تحلیلی را به نشر رسانده است.

در این مقاله بر سیاست خارجی اسلام آباد در برابر افغانستان و کشور های منطقه و جهان نگاهی انداخته شده است.

حنا ربانی کهر وزیر خارجه پاکستان می گوید: او در تابستان گذشته برای افتتاح سفارت پاکستان در کابل به افغانستان سفر کرد.

در این سفر راجا پرویز اشرف صدراعظم، رحمان ملک وزیر داخله ، جنرال ظهیر اسلام رییس ادارهء استخبارات و برخی جنرالان و مقامات بلند رتبهء دولتی پاکستان با او همراه بودند.

پس از مراسم افتتاح ساختمان سفارت، با وجود مناقشات سرحدی بین دو کشور، باز هم  حامد کرزی رییس جمهور افغانستان هیات پاکستانی را پذیرفت و به صرف غذا دعوت کرد.

نشریهء فارن پالیسی از خانم کهر نقل قول کرده اضافه می کند که موضوع مهم و جالب از همه این بود که اکثر رهبران مهم سابق اتحاد  شمال که مخالف شدید طالبان اند و پاکستان را مورد انتقاد شدید قرار می دهند، در این محفل اشتراک کرده در صف اول نشسته بودند.


در میان آنها داکتر عبدالله عبدالله ، یونس قانونی، حاجی محمد محقق و نماینده جنرال دوستم فیض الله ذکی و عدهء دیگر از رهبران اتحاد شمال حضور داشتند.

نشریهء فارن پالیسی می نویسد: روابط بین پاکستان و افغانستان بعد از کشته شدن برهان الدین ربانی رییس جمهور سابق افغانستان به تیره گی گراید.

به نوشتهء نشریه، محمد صادق سفیر پاکستان در کابل در نزدیک ساختن رهبران اتحاد شمال با پاکستان نقش مهم داشت.

محمد صادق گفت: ما در چهار سال گذشته با رهبران اتحاد شمال روابط خوب نداشتیم، اما اکنون روابط ما در یک فضای بهتر ادامه دارد.

نشریهء فارن پالیسی در ادامهء اظهارات وزیر خارجه پاکستان می نویسد: در تابستان گذشته با هر رهبر اتحاد شمال از 30 تا 40 دقیقه ملاقات جداگانه داشت و پس از او صدراعظم پاکستان هم با آنها دیدن کرد.

آنها همه در سفارت پاکستان در کابل حضور داشتند.

روزنامهء انترنشنل هیرالد تربیون تحت عنوان لیست سیاه بی ارزش مقالهء را به نشر رسانده که در آغاز آن می نویسد:

ایالات متحدهء امریکا در هفتهء گذشته دوستان طالبان شبکهء حقانی را شامل فهرست سازمان ها ترویستی کرد که به این ترتیب این گروه در صف گروه های تندر مثل حماس و القاعده قرار گرفت.

اما پرسش در اینجاست که نتیجهء این اقدام چه خواهد بود؟

روزنامه می نویسد: ایالات متحدهء امریکا در ده سال جنگ افغانستان چیز های مهم را آموخت.

اما بر برخی از مسایل اساسی چشم پوشی می کند.

روزنامه می نویسد، تاپه زدن سازمان تروریستی بالای یک گروه معنای آن را ندارد که آن گروه و سازمان، دشمن امریکا است.

بلکه این اقدام گزینهء توسل به راه حل سیاسی از سوی امریکا را در آینده محدود می سازد.

به باور روزنامه، تجرید شبکهء گستردهء حقانی از طالبان راه حل همه جانبهء افغانستان را به مشکل مواجه می سازد.