-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ شهریور ۲۸, سه‌شنبه

ملاجمهور: ایران برای تخریب تأسیسات پول می داد


دستگیری یک جاسوس سپاه در دفتر ولایت هراتمقامات ادارۀ محلی هرات از پیوستن یک گروه مخالف مسلح که توسط ایرانی ها تمویل می شدند، به برنامۀ صلح خبر دادند.
دوکتور داوود شاه صبا والی هرات امروز در یک نشست خبری که در ریاست امنیت ملی هرات برگزار گردیده بود، گفت که این گروه پانزده نفری به سرپرستی ملا جمهور با سیزده میل سلاح و مقداری مواد منفجره به دولت پیوستند.
والی هرات گفت که این چهاردهمین گروه مخالف مسلح در هرات است که از آغاز سال جاری است به برنامۀ صلح پیوستند. با پیوستن این گروه، شمار این افراد در سال جاری به 189 نفر می رسد.
قرار معلومات والی هرات، گروه ملا جمهور یک از گروه های بسیار مهم مخالف مسلح بوده که پیش از این در منطقۀ کوه دوشاخ ولسوالی غوریان فعالیت داشته و این نخستین باری است که مخالفین از این منطقه به برنامۀ صلح پیوستند زیرا این منطقه دور از ساحات مرکزی ولسوالی بوده است.
ملا جمهور سرپرست مخالفینی که به برنامۀ صلح پیوستند، می گوید که آن ها از سوی کشور ایران تمویل مالی می شدند و برایشان دستور داده می شد تا در مقابل دولت جنگ کنند و اماکن دولتی را تخریب نمایند.
او می گوید: «اما ما هیچ وقت چنین کاری را نمی کردیم. صرف پول شان را می گرفتم، اما بعضی مواقع مجبور بودیم که به انجام عملیات ضد دولتی در ولسوالی غوریان دست بزنیم.»
آقای صبا گفت که تحرکات مخالفین مسلح دولت نه تنها در مرزهای افغانستان، بلکه در مرزهای هرات تا نیمروز افزایش یافته است، اما مردم این مناطق آگاهی زیادتر به دست آوردند و تماس های مردم مرزی با دولت از سه ماه بدین سو بیشتر شده است. چنان چه مردم افغانستان در طول تاریخ از مرزهای خود دفاع کردند اکنون نیز برای دولت اطمینان دادند که از این مرزها دفاع می کنند.
والی هرات از بازداشت یک کارمند دفتر ولایت هرات خبرداده و گفت که این فرد به اتهام فعالیت های ضد دولتی بازداشت شده است.
وی نامی از این فرد نبرد، اما گفت که این فرد یک کارمند درجه پنج مقام ولایت بوده و از مدت پنج سال بدین سو در این جا ایفای وظیفه می نموده که هیچ ارتباطی با والی و دفترش ندارد و تحقیقات در این زمینه جریان دارد.
اما شایعاتی وجود دارد که این مأمور ولایت هرات به اتهام جاسوسی به کشور ایران بازداشت گردیده است.
والی افزود که کارمندان ریاست امنیت ملی هرات دو روز پیش ده حلقه ماین بسیار جدید را از ولسوالی غوریان هرات کشف و ضبط کردند.
گفتنی است که چندی پیش ماین های ساخت ایران از این مناطق کشف شده بود، ولی این بار والی هرات گفت که تحقیقات روی این ماین ها ادامه دارد تا معلوم شود ساخت کجا می باشد.
سادات علوی – هرات