-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ شهریور ۲۳, پنجشنبه

فرمان جنرال حمید گل به حکومت افغانستان


رئیس امنیت ملی افغانستان نباید با هند رابطه داشته باشد!جنرال حمید گل، که از او به عنوان طرفدار و حامی طالبان و یکی از موسسان این گروه یاد می شود، در گفت و گویی با تلویزیون طلوع افغانستان، تاکید کرده است، کسانی که در راس ارگان های امنیتی افغانستان گماشته می شوند باید با پاکستان و به خصوص آی اس آی، روابط خوبی داشته باشند.
به نظر می رسد که منظور حمید گل نامزد وزرای داخله، دفاع، سرحدات و قبایل و ریاست اداره امنیت ملی افغانستان است که روز گذشته برای گرفتن رای اعتماد به ولسی جرگه معرفی شدند.
حمید گل، دلیل داشتن روابط مسوولان امنیتی افغانستان با سازمان استخباراتی پاکستان را متحد شدن و نزدیکی دو ملت خوانده است.
رییس پیشین آی اس آی، که در دوره جنگ های داخلی و نیز امارت طالبان، روابط نزدیکی با سران جهادی و رهبران طالبان داشته، پیشتر گفته بود که هندوستان  نمی تواند به عنوان متحد استراتژیک افغانستان ، از این کشور محافظت کند.  
جنرال حمید گل به تلویزیون طلوع نیوز گفت:" درچنین اوضاعی هر کسی که  به رهبری استخبارات افغانستان گماشته می شود باید فردی باشد که با ادارۀ استخبارات نظامی پاکستان (آی اس آی) روابط خوب و شناخت بیشتر و به گونه ای نیز با مقام های پاکستان ارتباط و گفتگو داشته باشد."
به گفته او، این افراد نباید به هندوستان تمایلی داشته و از استقلال در عملکرد، برخودار باشد.
این مقام پاکستانی در حالی از نزدیکی مقام های امنیتی افغانستان به پاکستان و مخالفت با هند سخن می گوید که دولت افغانستان، سند پیمان استرانژیک با هندوستان را امضا کرده است.
پاکستان، همواره از نزدیکی میان کابل و دهلی نو، هراس داشته و افغانستان را به عنوان عمق استراتژیک خود، در برابر تهدیدهای هند، دانسته است.
آگاهان مسایل سیاسی می گویند که پاکستان، به دلیل مشکلات داخلی اش، همواره تلاش کرده تا هند را به عنوان یک دشمن همیشگی، برای حفظ وحدت داخلی اش، حفظ کند.
آنان می گویند که داشتن یک دشمن بزرگ مثل هند و مداخله در افغانستان به عنوان عمق استراتژیک این کشور در برابر تهدید این دشمن، سیاستی است که توانسته است پاکستان را از فروپاشی نجات دهد.
خبرگزاری بخدی