-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۵, جمعه

37 کشته و بیش از40 زخمی درفاریاب


22 نیروی امنیتی درمیان کشته شده ها هستند. 

در حملۀ انتحارى امروز در شهر ميمنه مرکز ولايت فارياب ، ٣٦ تن از افراد امنيتى و ملکى ، جان باخته و ده ها تن ديگر مجروح گرديده اند.
اين حمله، حوالى ساعت ٩:٣٠صبح امروز( ٥ عقرب) در مقابل دروازۀ مسجد عيدگاه شهر ميمنه درحالى صورت گرفت که نمازگذاران بعد از نماز عيد از مسجد بيرون ميشدند. 
سمونيار محمد نعيم آمر دفتر قوماندانى امنيۀ فارياب ميگويد که والى، قوماندان امنيه و ساير مسوولان امنيتى از مسجد خارج شده بودند و مهاجم، واسکت انتحارى خود را در بين قطعۀ تشريفات که در حال برآمدن از مسجد بود، منفجرساخت.
وى به آژانس خبرى پژواک گفت که در اين انفجار ١٩ پوليس ملى و ٣ سرباز اردوى، جان باخته و ٢٠ تن ديگر آنان جراحت برداشته اند.
اين مقام پوليس علاوه کرد که در اين رويداد، ١٤ مُلکى به شمول دو طفل نُه و دوازده ساله نيز کشته شده و شمار ديگر مجروح گرديده اند.
کشته شدگان و مجروحين توسط امبولانس ها و موتر هاى رينجر پوليس به شفاخانۀ افغان-ترک ميمنه انتقال گرديده اند.
داکتر قاسم پارسا مسوول اين شفاخانه گفت که  هنوز شمار تلفات و جراحات را ثبت نکرده اند، اما تعداد آن به ده ها تن نظامى و مُلکى ميرسد.
وى از اقارب کشته شدگان و مجروحين و ساير مردم خواست که در شفاخانه خون کم است و آنان به شکل داوطلبانه خون بدهند تا براى مجروحينى که در حالت وخيم قرار دارند، کمک شود.
خبرنگار پژواک از شفاخانۀ افغان-تُرک گزارش ميدهد که اقارب قربانيان به حالت گريه و سراسيمه در حال جستجوى اجساد و مجروحين خود بودند.
نجيب الله که يکى از اقاربش در اين حمله زخم برداشته در حالى که چيغ و فرياد ميزد، گفت: (( چند نفر ديگر ما گم اس، آنها را مى پالم که در جمع کشته شدگان نباشد.))
وى علاوه کرد، هر کسى که اين حملۀ انتحارى را در روزعيد انجام داده، قابل لعنت و نفرين است.
تعدادى از زنان نيز با گريه و فغان و الفاظ دشنام آميز که آيا کدام مسلمان در روز عيد هم دست به چنين عمل خونين ميزند؟ در حال پاليدن اجساد خانواده هاى خود در شفاخانه ديده ميشدند.
مسوولان امنيتى در مورد هويت انتحار کننده، چيزى  نگفته اند.
اما يک سرباز مجروح که در شفاخانه بستر بود، گفت: (( ما در حال برآمدن از مسجد بوديم که يکنفر در لباس پوليس آمد و ما فکر کرديم که همکاران ما است، در همين اثنا بود که  واسکت خود را منفجر ساخت و باعث يک صداى مهيب شد.))
اين سرباز ميگويد که بعداً او بيهوش شد و حالا خود را در شفاخانه در مى يابد.
وزارت دفاع ملى در کنار تلفات غير نظاميان، کشته شدن سه منسوب اردوى ملى  را در اين رويداد تاييد نموده، ميگويد که اين عده منسوبين جهت تامين امنيت جاده موظف بودند.
وزارت دفاع اين حمله را عمل ناجوانمردانه و کار دشمنان مردم افغانستان خوانده و آنرا تقبيح نموده است.
مسووليت اين حمله را تا حال کسى بدوش نگرفته است.