-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مهر ۲۵, سه‌شنبه

مسئول مالی حزب الله پس از اختلاس 5 میلیون دلار به همراه اسناد مهم به اسرائیل گریخت


انتشاراین خبر یک «بمب سیاسی» خوانده شده است.


روزنامه اسرائیلی "یدعوت احارنوت" از اختلاس حدود 5 میلیون دلار توسط مسئول مالی حزب الله لبنان از این حزب و فرار او به اسرائیل خبر داده است. 

این روزنامه اسرائیلی نوشته است فردی به نام حسن فحص که به لحاظ سیاسی، به "وزیر دارایی" حزب الله شهرت دارد، پس از اختلاس حدود 5 میلیون دلار از دارایی هایی این حزب، چند روز پیش اقدام به فرار به اسرائیل کرده است. 

این روزنامه افزوده است که حسن فحص، تعداد زیادی از اسناد سیاسی و نقشه های مرتبط با ساختار حزب الله را به همراه خود برده است؛ مساله ای که باعث شد شماری از مسئولین بلندپایه اسرائیلی، این خبر را به عنوان یک "بمب سیاسی" قلمداد کنند. 

حسن فحص نه تنها از محل پایگاه ها و مخفی گاه های استراتژیک حزب الله آگاه است بلکه اطلاعاتی درباره اموال و پروژه های اقتصادی حزب الله و همکاری های اقتصادی آن با برخی کشورهای جهان به ویژه در آمریکای جنوبی در اختیار دارد. 

پیشتر جمهوری اسلامی ایران گروهی از متخصصان امور مالی وابسته به سازمان های امنیتی خود را به لبنان فرستاده بود تا حساب های مالی حزب الله را بررسی کرده و درباره سوء استفاده مالی در این حزب تحقیق کنند.

روزنامه لبنانی "الجمهوریه" در این باره نوشته بود که 20 تن از نیروهای امنیتی ایران که کارشناس مسائل مالی هستند، پانزدهم ماه رمضان گذشته با هدف بررسی حساب های مالی حزب الله که خرج شبکه تماس های تلفنی وابسته به این حزب شده، تحقیق کنند.

این روزنامه به نقل از یک منبع نزدیک به حزب الله خاطرنشان کرده بود که این گروه در هفته نخست فعالیت خود، بزرگترین اختلاس سازماندهی شده در حزب را کشف کرد. این اختلاس توسط حسن فحص از رهبران حزب الله و مدیر مالی شبکه تلفن وابسته به حزب و 4 تن دیگر که اسم هایشان اعلام نشده، صورت گرفته است.

روزنامه "الجمهوریه" یاد آورد شده بود که حجم اختلاس صورت گرفته، از 5 میلیون دلار تجاوز کرده است که این روند طی دو سال به وقوع پیوست.

فحص که از روستای "قبریخا" واقع در جنوب لبنان است، به رهبران حزب الله درباره ثروت شخصی خود می گفت که آن را از راه دو شرکتی که تاسیس کرده به دست آورده است. او یک شرکت زیارتی برای انتقال حجاج لبنانی به مکه و زائران به امکان مذهبی در عراق و ایران و یک شرکت برای خرید و فروش خودروهای دست دوم دارد.