-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۴, پنجشنبه

روسیه: موشک های استینگر دراختیار مخالفان سوریه


روسیه بیش ازهرکشور دیگری می تواند معنی استفاده از استینگرها را درک کند. 

یک مقام روسیه ادعا کرد که شورشیان سوریه موشک ضدهوایی آمریکایی "استینگر" در اختیار دارند. این در حالی است که ارتش سوریه متهم است بمب‌های خوشه‌ای ساخت روسیه را علیه مردم به‌کار می‌بندد.
به گزارش رادیو آلمان، بنا به ادعای یک مقام عالی‌رتبه ارتش روسیه، شورشیان مسلح سوری از سلاح‌‌های زمین‌به هوا، از جمله موشک‌های پدافند هوایی "استینگر" ساخت آمریکا استفاده می‌کنند.
ژنرال نیکولای مارکاروف، فرمانده ستاد نیروهای مسلح روسیه روز چهارشنبه (۲۴ اکتبر/۳ آبان) گفت مشخص نیست این سلاح‌ها از کجا آمده‌اند. وی افزود: «ما باید پیدا کنیم که چه کسی این سلاح‌‌ها را ارسال کرده است.»
مسلح شدن شورشیان به موشک‌های استینگر به مخالفان سوری کمک‌می‌کند تا از خود و مناطق غیرنظامی در برابر حملات هلیکوپترها و جنگنده‌های نیروی هوایی بشار اسد دفاع کنند.
بر اساس گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر، شواهد متعددی حاکی از آن است که جنگنده‌ها و هلیکوپترهای ارتش سوریه مخالفان و مناطق غیرنظامی را با بمب‌های خوشه‌ای ساخت روسیه هدف حملات خود قرار می‌دهند.
شورشیان سوری تاکنون قادر نبوده‌اند در برابر حملات هوایی ارتش بشار اسد از خود دفاع کنند. کشورهای غربی نیز تاکنون تمایلی برای حمایت تسلیحاتی از شورشیان نشان نداده‌اند.
سازمان سوری دیده‌بان حقوق بشر مستقر در لندن گزارش داد که صبح چهارشنبه جنگنده‌های نیروی هوایی بشار اسد مواضع شورشیان در شهر معارة النعمان و روستاهای اطراف آن را بمباران کرده‌اند.
معارة النعمان در حاشیه بزرگراه میان دمشق و حلب قرار دارد. شورشیان می‌توانند با تسخیر این شهر مسیر پشتیبانی ارتش سوریه از واحدهای خود در شمال کشور را قطع کند. طی چند روز گذشته درگیری در این منطقه بر سر تسخیر انبار مهمات و سوخت شدید بوده است.
به گزارش دید‌ه‌بان حقوق بشر سوریه، بر اثر حملات هوایی ارتش سوریه در روز سه‌شنبه (۲۳ اکتبر/۲ آبان) به چندین محله حاشیه دمشق و حلب حدود ۱۶۴ نفر کشته شده‌‌اند. از این رقم ۸۹ تن غیرنظامی، ۳۴ نفر شورشی و ۴۱ نفر سرباز ارتش بوده‌اند.