-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ مهر ۲۶, چهارشنبه

نظم جهاني كه ما مي شنا ختيم در هم شكسته است

ترجمه: محمدعلي فيروزآبادي

ولادیمیرباکونین رئیس مرکزگفت وگوی تمدن ها در روسیه با مصاحبه با اشپیگل: من مي‌پرسم كه آيا مثلا عربستان سعودي داراي يك دموكراسي عالي به معناي غربي آن است؟شما يكي از مبتكران نظريه «گفت‌وگوي تمدن‌ها» به شمار مي‌آييد. روابط ميان روسيه و غرب در چه موقعيتي قرار دارد؟

ما در آستانه يك بن بست هستيم. در عين حال مشكلات مشتركي داريم و آن نظم جهاني كه ما مي‌شناختيم درهم‌شكسته است. در زمان جنگ سرد بارها تا آستانه يك جنگ اتمي رفتيم. توازن وحشت اما نوعي ثبات ايجاد مي‌كرد و توانست از بروز يك جنگ بزرگ جلوگيري كند. اما دنياي امروز هم كمتر از آن زمان خطرناك نيست و درگيري‌ها در مرز تركيه و سوريه اين را نشان مي‌دهد.

چه كار بايد كرد؟


تحت هر شرايطي بايد از جنگ پرهيز شود. روسيه مخالف هرگونه مداخله خشونت‌بار خارجي است و ما امروز هم اين مساله را درباره سوريه مي‌گوييم. ما در سال 2003 و در كنار فرانسه و آلمان همين را درباره حمله به عراق گفتيم. امروزه مي‌دانيم كه همه آن حرف‌هاي بيهوده درباره سلاح‌هاي كشتار جمعي كه در قالب نطق به سازمان ملل تحويل داده شد دروغ‌هايي بود كه از سوي بالاترين مقام دولتي امريكا گفته شد.

آيا دليل حمايت‌هاي روسيه از سوريه اين نيست كه دمشق يكي از متحدان سنتي كرملين محسوب مي‌شود؟
دليل اين مساله شناخت خوب روسيه از منطقه خاورميانه است. به عقيده ما اسد همچنان از حمايت اكثريت مردم سوريه برخوردار بوده و مي‌دانيم كه مخالفان وي از خارج با ارسال اسلحه پشتيباني مي‌شوند.

به تازگي هواپيمايي در تركيه وادار به فرود شد كه ظاهرا تجهيزات نظامي حمل مي‌كرده است و اسد با هلي‌كوپترها و توپخانه سنگيني به جنگ مخالفانش مي‌رود كه از روسيه آمده است. اين‌طور نيست؟


نمي‌توان اين دو مساله را يكسان فرض كرد. روسيه اسلحه دارد و البته بر اساس قراردادهاي فيمابين آن را براي يك رژيم مشروع و از نظر حقوق بين‌الملل به رسميت شناخته شده يعني سوريه ارسال مي‌كند. اما غرب در پي تغيير اين رژيم و سرنگوني اين دولت است. من اطلاعات دقيقي درباره داستان آن هواپيما ندارم.

آيا شما نگران نقض حقوق بشر توسط اسد نيستيد؟


آن دموكراتيزاسيون در خاورميانه كه غربي‌ها تبليغ آن را مي‌كنند منجر به افزايش نفوذ اسلامگراياني مي‌شود كه قبلا در حاشيه اجتماع قرار داشتند.

اما سال‌هاي طولاني فشار و سركوب دليل بزرگ شدن اسلامگرايان است.

اين مساله نمي‌تواند دخالت خارجي را توجيه كند. ظاهرا از زمان حمله ناتو به يوگسلاوي در دهه 90، بمباران و حمله نظامي به ديگر كشورها در ذهن سياستمداران غربي به ابزاري مشروع در سياست بدل شده است. به اين ‌ترتيب همه كساني كه نسخه غربي دموكراتيزاسيون و آزادسازي اقتصادي به سبك غرب را قبول ندارند بايد از ميدان خارج شوند. فيلسوف فقيد هندي و يكي از بنيانگذاران نظريه گفت‌وگوي تمدن‌ها يعني «ياگديش كارپور» از يك حاكميت مصرف مي‌گفت كه برخي كشورهاي غربي آشكارا به زور اسلحه آن را برقرار مي‌كنند. جهاني‌سازي به اين شكل هيچ آينده‌يي ندارد.

به اين ‌ترتيب از نظر ايشان جنگ‌هاي اخير بيش از هر چيز با هدف دسترسي به بازارها انجام مي‌شود. آيا اين مساله را كه قذافي يك حاكم وحشي و خشن بود انكار مي‌كنيد؟


اما فرانسه و ايتاليا با همين آدم روابط بسيار حسنه‌يي داشتند. غرب بايد اين معيار دوگانه را كنار بگذارد. من مي‌پرسم كه آيا مثلا عربستان سعودي داراي يك دموكراسي عالي به معناي غربي آن است؟ در اين مورد اما سكوت مي‌شود زيرا اين كشور يكي از متحدان مهم غرب به حساب مي‌آيد. غرب مي‌خواهد نقشه جديدي براي جهان ترسيم كند و به اين مساله توجه ندارد كه با اين كار مناسبات جديدي شكل مي‌گيرد كه عليه خود غرب عمل مي‌كند.

مردم برخي كشورهاي خاورميانه از حكومت‌هاي استبدادي خود بيزار بودند.

اما خواهان اين هم نيستند كه تحت سلطه غرب قرار بگيرند. شوروي تلاش داشت كه كمونيسم را به همه جهان صادر كند و نتيجه‌اش را هم ديديم. حال غرب در تلاش براي صدور دموكراسي آن هم به مناطقي است كه به صورت سنتي هيچ زمينه‌يي در آن ندارد. اين كار پايان خوشي نخواهد داشت. وقتي روسيه خواهان تعادل و مذاكره مي‌شود همچنان آماج اتهام‌ها قرار مي‌گيرد. روسيه و غرب از يكديگر دور شده‌اند.

اما اهداف مشتركي هم وجود دارد مانند جنگ عليه تروريسم. آن «آغاز دوباره» در روابط با روسيه كه اوباما اعلام كرد منجر به عقد يك قرارداد خلع سلاح هسته‌يي شد. پس چرا شما به بحراني جديد در مناسبات غرب و شرق قائل هستيد؟


ناتو به پيشنهادهاي ما درباره يك سپر دفاع موشكي مشترك هيچ توجهي نشان نداد و در عوض ما شاهد يكه تازي ناتو در كنار مرزهاي خود هستيم. يا درباره سر و صداهايي كه به خاطر گروه دختر شورشي برپا شد اين برداشت را مي‌توان داشت كه غرب مساله‌يي بزرگ‌تر از آن چند آدم لوس كه در مقابل كليسا آن حركات را انجام دادند، ندارد.

اعتراض‌ها در اين مورد بيش از همه به خاطر مجازات دو سال زندان است. آيا به نظر شما اين مجازات عادلانه است؟


به شما اطمينان مي‌دهم كه اكثريت مردم ما كاملا با اين حكم موافق هستند و حتي برخي عقيده دارند كه بايد مجازاتي سخت‌تر براي اين افراد در نظر گرفته مي‌شد.

شما يك مسيحي ارتدوكس هستيد. آيا بخشش و عشق هسته اصلي آموزه‌هاي مسيحي نيست؟

بخشش در صورت ندامت واقعي معنا دارد. من كه چنين چيزي درباره اين خانم‌ها نديدم و برعكس دوستان آنها در پي اجراي يك نمايش مشابه ديگر هستند.

پارلمان روسيه در ماه‌هاي گذشته قوانين متعددي را در جهت محدود كردن حقوق شهروندي و آزادي اجتماعات به تصويب رساند. آيا شما با اين كار موافق هستيد؟

غرب بر چه اساسي به خود حق مي‌دهد كه هميشه از روسيه انتقاد كند؟ من هم از خيلي چيزهاي غرب خوشم نمي‌آيد اما انگشت اعتراض بلند نمي‌كنم و مسائلي را كه به امور داخلي يك كشور مربوط مي‌شود مورد انتقاد قرار نمي‌دهم.

منبع: اشپيگل آنلاين