-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۶, شنبه

دیدارنمایندۀ خامنه ای با دولت امریکا


تابوی رژیم افتاده در تنگنا درحال شکستن است.

گروه سياسي: امروز برخي از سايت‌هاي خارج ايران خبري منتشر كردند با اين مضمون كه: «گفته می‌شود که علی اکبر ولايتی مشاور رهبری در امور بين الملل به ايالات متحده سفر کرده و در تلاش برای برقراری باب مذاکره مستقيم بين ايران و آمريکا است اما اين سفر از ديد افکار عمومی مخفی نگه داشته شده و رسانه‌های رسمی حتی اخبار اخير رسانه‌های بين المللی درباره مذاکره مستقيم ايران و آمريکا و واکنش های دو طرف به آن را نيز چندان پوشش نداده اند....» گفتني اينكه در بخش ديگري از اين خبر تاييد نشده (از مجاري رسمي طرفين آمريكا و ايران) ادعا شده كه حسين طائب كه در ليست تحريم آمريكا و غرب است نيز ولايتي را در اين سفر محرمانه همراهي مي‌كند».

گرچه قبلا خبري با تيتر «آيا بيانيه كاخ سفيد در راستاي توافقات طرفين است؟!» در بهارنيوز منتشر شده بود كه به نقل از محافل رسانه‌اي غربي و اسراييلي از مذاكرات پشت پرده بين مقامات ايراني و آمريكايي حكايت دارد كه از جمله در آن آمده بود: «طرف‌هاي مذاكره كننده ايراني از آمريكايي‌ها قول گرفته‌اند كه به دليل حساسيت اين موضوع (مذاكره جمهوري اسلامي با آمريكا) در داخل ايران، اعلام رسمي مذاكرات بايد به صورت قطره‌چكاني و گام به گام باشد تا اذهان عمومي در ايران خصوصا محافل سياسي حاكم در اين كشور را براي اين خبر آماده كنند.» 
اما هنوز در باره صحت و يا سقم سفر دكتر ولايتي به آمريكا هيچ خبر مستقل و مستندي منتشر نشده و فقط گمانه‌زني‌هايي در باره كذب بودن اين خبر در يك سايت نزديك به اصولگرايان منتقد انتشار يافته است. 
در باره اين شايعه، سايت بازتاب در گمانه زني خود چنين نوشته است: انتشار خبر مذاکره ولایتی با دولت ایالات متحده در خاک آمریکا مهمترین شایعه امروز فضای مجازی است، اگرچه طی یکی دو روز آینده یکی از سخنگویان دولت آمریکا احتمالا بصورتی صریح درباره صحت یا سقم این شایعه موضعگیری خواهد کرد اما به نظرم وجود سه عنصر در این خبر کوتاه نشان از ساختگی بودن آن دارد:

اول: مذاکره بین ایران وآمریکا ابتدا قطعا و برای چند دور در کشور ثالث صورت می گیرد قطر, عمان، عراق یا ترکیه گزینه های اولیه به نظر می رسند و آمریکا بعید ترین گزینه برای جمهوری اسلامی است.

دوم: فرد مذاکره کننده قاعدتا باید کاکردی متفاوت با دکتر ولایتی که یک چهره سیاسی - دیپلماتیک وکاندیدای ریاست جمهوری است داشته باشد، نظام از سایر مهره های خود برای چنین مذاکره ای استفاده خواهد کرد که کارکرد مستقیم وغیرسیاسی داشته باشند.

سوم: همراهی طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه بعیدترین قسمت شایعه است، سفر وی به خاک آمریکا در حالی که در فهرست سیاه قرار دارد کمی طنزآمیز به نظر می رسد. با این حال به نظرمي‌زسد خبر یکشنبه سی ان ان درباره گفتگوهای محرمانه ایران وامریکا که به توافقی منجر نشده را باید جدی تر گرفت در ادبیات دیپلماتیک گفتگو با مذاکره تفاوت دارد و بعنوان مقدمه ای برای آن محسوب می شود بنابراین خوشبینانه ترین نوع نگاه به این شایع آن است که ولایتی نبوده کس دیگر بوده، آمریکا نبوده جای دیگر بوده، طائب هم اصلا نبوده، مذاکره هم نبوده گفتگو بوده است و به توافقی منجر نشده است.

و نکته دیگری که می‌تواند قابل تامل باشد این است که مذاکره و توافق با دولتی که کمتر از ده روز تا پایان عمرش باقیست برای طرفین ماجرا کمی عجیب به نظر می‌رسد. مگر اینکه نظر بر کمک در حفظ اوباما باشد و قرار است این گفتگو برگه برنده ای برای اوباما باشد. احتمالا همان شایعه ای که درباره سفر ولایتی به آمریکا در اوائل تابستان در تهران پخش شده بود تازه به دوستان رسیده، البته شاید هم خبر درست باشد، به هرحال سخنگوی دولت آمریکا قطعا در این شرایط حساس قبل از انتخابات نمی تواند در برابر خبرنگاران دروغ بگوید پس منتظر می مانیم.

لوموند: دیدار ولایتی با مقام آمریکایی

در حالی که دولت‌های آمریکا و ایران هر گونه مذاکره میان خود را انکار می‌کنند، رسانه‌های غربی، اطلاعات تازه‌ای را درباره این مذاکرات پنهانی منتشر کرده‌اند.
روزنامه لوموند نوشته که بر اساس اخبار رسیده به این روزنامه فرانسوی، دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی طی سال های اخیر به ویژه در کشور سوئیس در چارچوب آن چه «دیپلماسی موازی» خوانده می شود با یکدیگر گفت وگو کرده اند. این روزنامه می افزاید که اما هرگز آمریکایی ها در این مذاکرات احساس نکردند که طرف ایرانی‌شان بتواند تأثیر چندانی بر سطوح عالی تصمیم‌گیری سیاسی در ایران بگذارد. لوموند می نویسد که رابرت اینرون، یکی از مقامات دولت آمریکا که در سال ۲۰۰۹ پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی شده را به ایران داد، به طور ویژه و مخفی با علی اکبر ولایتی گفت وگو کرده است. این روزنامه فرانسوی نتیجه گیری می کند که اگر باراک اوباما دوباره به عنوان رییس جمهوری آمریکا انتخاب شود، ممکن است که مذاکرات این کشور با ایران جان تازه‌ای بگیرد.