-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۵, جمعه

اتمام حجت ملاعمر/ بازگشت امارت اسلامی

 پشت پردۀ حوادث چه جریان دارد؟


ملا عمر، رهبر گروه طالبان در پیام خود به مناسبت عید قربان گفته است که تا خروج نیروهای بین‌المللی و برقراری دولت طالبان، صلح به افغانستان باز نخواهد گشت.
رهبر طالبان دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را دست نشانده خطاب کرده و هر گونه مذاکره را با دولت وی رد کرده است.
این در حالی است حامد کرزی روز جمعه، ۵ عقرب یک بار دیگر از طالبان خواست تا از خشونت دست بکشند.
در حالیکه صحبت های آقای کرزی نکته جدیدی نداشت، پیام رهبر طالبان متفاوت‌تر از پیام های قبلی او بود.
ملا عمر که برای هواداران و حتی اکثر جنگجویانش دور از دسترس است، در چند سال گذشته مواضع خود را در مناسبت های مذهبی، روشن کرده است.

پیام‌های قبلی

نخستین بار در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ بود که پیام عیدی از آدرس ملا عمر منتشر شد. این پیام یک صفحه بود و به زبان پشتو: عید را تبریک گفته بود، برای مسلمانان دعا کرده بود و هوادارانش را به انجام فریضه جهاد فراخوانده بود.
ظاهرا انتشار پیام های عیدی ملا عمر از طریق رسانه ها، رهبر یا هم رهبران طالبان و متحدان منطقه ای اش را به درک و دریافت تازه ای رساند. از آن پس بود که پیام های ملا عمر، با توجه به اوضاع سیاسی افغانستان، کوتاه بلند، می شد، لحن آن تغییر می کرد و به تعداد زبان‌هایی که این پیامها منتشر می شد افزوده می شد.
سال گذشته پیام ملا عمر به فارسی، پشتو، عربی، انگلیسی و اردو منتشر شد.
مثلا در پیام سال ۲۰۰۹ که خونین ترین سال برای نیروهای خارجی در افغانستان بود، ملا عمر خطاب به شهروندان کشورهای غربی گفته بود افغانستان قربانی است و حضور نیروهای آنها در این کشور توجیه پذیر نیست.
او همچنین اشاره کرده بود که اگر خارجی ها افغانستان را ترک کنند، گروه طالبان خطری برای هیچ کشور خارجی و کشورهای همسایه نخواهد بود.
ملا عمر در سال ۲۰۱۰ نیروهای خارجی را به آمریکایی و غیر آمریکایی تقسیم کرد. به غیر آمریکایی گفت: تا کی می خواهید فریب آمریکا را بخورید و برای آمریکا بجنگید. با دولت آمریکا حرفی نزد. اما مردم آمریکا را مخاطب قرار داد و از آنها خواست سیاستمداران‌شان را مجبور به ترک افغانستان کنند و به آنها گفت که این جنگ باطل است و پایان ناپذیر.
سال گذشته که تنور مذاکرات مستقیم و غیر مستقیم داغ بود، ملا عمر از احتمال مذاکره با طرف افغانی بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان حرف زد. اشاره گنگ و کوتاهی به مساله زنان داشت و نسبت به خطر احتمالی تجزیه افغانستان هشدار داد.

پیام جدید

در پیام سال ۲۰۱۲ ملا عمر، امیر پیروزمندی است که خطوط اساسی نظام اسلامی را که انگار تشکیل آن خیلی نزدیک است، ترسیم می کند. مذاکره با خارجی ها را بیهوده می خواند، دولت افغانستان را دست‌نشانده می داند و راه نجات افغانستان را فقط در بازگشت کامل طالبان به قدرت می بیند.
معلوم می شود که رهبر طالبان از تاثیر حملات خودی بر نیروهای ناتو آگاه است. او در پیام خود از افغان ها می خواهد که از فرصت نزدیک بودن با نیروهای غربی استفاده کرده، و آنچه را او دشمن (نیروهای خارجی) می خواند از پا در آورند.
کم نیستند شمار کسانی که نمی پذیرند این پیامها از ملا عمر رهبر طالبان باشد. اما تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که جدا از اینکه چه کسی یا کسانی پشت این پیام‌ها هستند، اما نکاتی که در این پیام‌های عیدی منسوب به ملا عمر، منتشر می شوند، تاثیری مستقیم بر عملکرد طالبان داشته اند.