-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۲, سه‌شنبه

احمدسعیدی: مشکل پاکستان «خط دیورند» نیست

بر اساس برخی شایعات قرار است در ماه‌های آینده لویه ‌جرگه‌ای برگزار شود که در آن مسئله خط دیورند مطرح شود.

«احمد سعیدی» در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: انگلیس و آمریکا بر آن شده‌اند تا مسئله خط دیورند را نهایی ساخته و آن را به رسیت بشناسند.
به گفته این کارشناس افغان، سخنان چند روز پیش نماینده ویژه اوباما در امور افغانستان و پاکستان نیز در همین راستا است.
سعیدی افزود: اکنون 119 سال از معاهده دیورند می‌گذرد و بر اساس قوانین بین‌المللی اگر از معاهده‌ای صد سال بگذرد، تابع زمان خواهد بود.
به عقیده این کارشناس افغان، مشکل افغانستان و پاکستان فقط خط دیورند نیست که با به رسمیت شناختن آن، حل شود بلکه اسلام‌آباد، افغانستان را عمق استراتژیک خود می‌داند.
وی واکنش وزارت خارجه افغانستان به اظهارات «مارک گراسمن» را ضعیف دانست و افزود: متاسفانه دولت افغانستان در پشت پرده با آمریکایی‌ها هم دست است.
سعیدی افزود: بر اساس برخی شایعات قرار است در ماه‌های آینده لویه ‌جرگه‌ای برگزار شود که در آن مسئله خط دیورند مطرح شود.
این کارشناس افغان خاطر نشان کرد: در این لویه‌ جرگه مطرح خواهد شد که برای پایان دادن به منازعات بین افغانستان و پاکستان خط دیورند باید به رسمیت شناخته شود.
وی از پیمان استراتژیک کابل – اسلام‌آباد سخن گفت و افزود: از اولین بندهای این پیمان «حسن همجواری» خواهد بود که این در شرایط فعلی محقق نخواهد شد.
سعیدی اظهار داشت: مسئله خط دیورند باید با نظر مردم حل شود و من روند فعلی را به نفع افغانستان و مردم نمی‌دانم.
گراسمن به تازگی در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های خصوصی افغانستان بیان داشت که آمریکا، خط دیورند را به عنوان مرز بین‌المللی میان افغانستان و پاکستان به رسمیت می‌شناسد.
«ریچارد استگ» سفیر انگلیس در کابل نیز هفته گذشته در گفت‌وگو با  یکی از تلویزیون‌های خصوصی افغانستان بیان داشت که افغانستان و پاکستان در خصوص مشکلات مرزی خود با جدیت مذاکره کنند.
وی ضمن این که حل مشکل مرزی میان افغانستان و پاکستان را کار ساده عنوان کرد، گفت: با حل مشکلات مرزی بین این 2 کشور، صلح و ثبات در منطقه تأمین خواهد شد.
این دیپلمات ارشد انگلیسی تصریح کرد: در حال حاضر پیدا کردن راه حل برای مشکل مرزی افغانستان و پاکستان، نسبت به 10 سال گذشته راحت‌تر شده است.
خط مرزی دیورند در زمان حکمرانی «عبدالرحمان خان»، طی معاهده‌ای در سال 1893 میلادی با «مورتیمر دیورند» نماینده هند تحت استعمار انگلیس تعیین شد.
همزمان با استقلال هند از انگلیس و به میان آمدن کشور پاکستان، دولت وقت افغانستان، خط دیورند را به رسمیت نشناخت و هنوز بین 2 کشور افغانستان و پاکستان بر سر مسائل مرزی اختلافاتی وجود دارد که گاهی باعث بروز مشکلات جدی بین آن‌ها شده است.