-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۸, دوشنبه

تماس پنهان پاکستان با سران ضد طالب درکابل


به نظرمی رسد جامعۀ بین المللی باورمند شده است که کاروان حل بحران افغانستان ابتداء از «خط دیورند» وسپس از ارگ ریاست جمهوری می گذرد.

روزنامه آمریکایی «مرین کورپس تایمز» نوشت: تاریخ پاکستان نشان می‌دهد که این کشور همیشه به دنبال جلب رضایت سیاستمداران پشتون بوده است اما در حال حاضر، اسلام‌آباد درصدد برقراری ارتباط با سیاستمداران «تاجیک» و «ازبک» که از مخالفان سیاست‌های اسلام‌آباد هستند می‌باشد.
به نوشته این روزنامه، «حنا‌ربانی» وزیر امور خارجه و «راجا پرویز اشرف» نخست وزیر پاکستان در سفر خود به کابل با رهبران «هزاره»، ازبک و تاجیک ملاقات کردند.
همچنین از این رهبران برای شرکت در مراسم افتتاح ساختمان جدید سفارت پاکستان که قسمتی از آن بر اثر تظاهرات ضد پاکستانی تخریب شده بود دعوت به عمل آمد.
این منبع می‌افزاید: «محمد صادق» سفیر پاکستان در افغانستان بارها با رهبران و سیاستمداران غیرپشتون افغان ملاقات کرده که البته این موضوع از چشم رسانه‌ها پنهان مانده است.
به نوشته این منبع، این تغییر سیاست پاکستان در افغانستان، امید برای برقراری صلح در افغانستان را افزایش داده است. اما تجربۀ چهل سال اخیر بیانگر این واقعیت است که «تغییرسیاست» پاکستان درواقع آرایش جدید تاکتیکی به هدف کنترول گروه های جهادی وطالبی است. دولت اسلام آباد درمدیریت گروه هایی که درگاهوارۀ جغرافیایی واطلاعاتی پاکستان، پرورش یافته وعمری را درجنگ سپری کرده اند، تردستی وتوانایی بلامنازع دارد. به نظرمی رسد چیزهایی درعقب صحنه جریان دارد که هدف ازآن ایجاد یک تغییر سیاسی درافغانستان است که از نظرپاکستان وجامعه جهانی قابل پذیرش باشد. بنا برین راه حل بحران افغانستان ازخط «دیورند» وسپس از روی سرتیم حاکم درکابل می گذرد. مطرح کردن «تغییر» سیاست پاکستان درقبال افغانستان متأثراز همین جریانات است.