-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۳, چهارشنبه

موافقت هند با درخواست عربستان درخصوص طالبان
به گزارش فارس به نقل از روزنامه «امت چاپ پاکستان عربستان از هند خواسته است تا در زمینه افغانستان بی‌طرف باشد تا بتوان پاکستان را برای مذاکره با طالبان راضی کرد و در عوض نیز ریاض سعی می‌کند منافع هند را در این مذاکرات حفظ کند.
پس از موافقت هند با این پیشنهاد، عربستان نیز مهندس «فصیح محمود» را که در انفجار‌های «دهلی» و «بنگلور» دست داشت به هند تحویل داد که این فرد دومین تروریستی است که عربستان به هند تحویل می‌دهد.
قبل از این عربستان «ابوجندل» را که در انفجار‌های بمبئی دست داشت به هند تحویل داده بود.
پاکستان با افغانستان حدود 2 هزار و 200 کیلومتر مرز مشترک دارد و بنابراین منافع این کشور در افغانستان با هند متفاوت است.
عربستان میانجیگری برای مذاکره دولت افغانستان با طالبان را پذیرفته اما این اقدام عربستان به پشتوانه پاکستان انجام گرفته است.
درین حال خبرگزاری های دولتی ایران باور مند اند که آمریکا سعی دارد با شرکت در این مذاکرات نقش خود را پر رنگ‌تر جلوه دهد وحاضر نیست نقش پاکستان در مذاکره با طالبان را بپذیرد لذا مخفیانه به دنبال کاهش نقش این کشور در مذاکره با طالبان است.
به گفته منابع آگاه، آمریکا برای حذف پاکستان از مذاکرات صلح، با هند و دولت افغانستان ارتباط برقرار کرده است اما هند  خود را در این زمینه بی‌طرف نشان داد و حاضر نشد برای کم‌رنگ کردن نقش پاکستان سنگ‌اندازی کند.