-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۳, چهارشنبه

صراحت گویی سفیرامریکا درمورد معضله خط دیورند


سفير امريکا  روز سه شنبه در دیدار از قندهار گفت: نه تنها امريکا، بلکه شمارى از کشورهاى ديگر نيز خط ديورند بين پاکستان و افغانستان را به حيث سرحد رسمى  مى شناسند. این صریح ترین موضع گیری امریکا درمورد معضل دیورند است که رابطه میان پاکستان وافغانستان را طی بیش از نیم قرن تیره ساخته است.
دو روز پیش مارک گروسمان نمايندۀ خاص امريکا در امور افغانستان و پاکستان  در مصاحبه با يک تلويزيون خصوصى در کابل گفت که واشنگتن خط ديورند بين افغانستان و پاکستان را سرحد رسمى ميداند. دولت افغانستان نیز به ضمن مقابله با انتشار این اخبار توضیح داده است که سخن گفتن درین باره، از سطح وصلاحیت دولت کنونی بالا است. ازادعای تاریخی مقامات افغانستان از زمان بالا گرفتن تنش برسر بحران خط دیورند که از دورۀ صدارت داوود خان شکل جدی به خود گرفت غیر از شوروی سابق هیچ کشور یا نهاد جهانی دیگری حمایت نکرده است. تیم حاکم نیز قضیه را به درستی می داند اما درمواقع لازم ترجیج می دهد با بالا بردن شلاق تبلیغاتی دیورند، پاکستان را تحت فشار قرار دهد؛ چون هیچ امکان دیگری برای اذیت کردن پاکستان دراختیار ندارد.