-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۲, سه‌شنبه

دعوت عربستان از رهبران طالبان

پاکستان به شیوۀ خودش برای افغانستان کلاه می دوزد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه پاکستان در گفت‌وگو با جمعی از خبرنگاران در اسلام‌آباد با اعلام این خبر گفت که یک مکانیزم سازمان‌یافته برای تعامل منظم سرویس اطلاعاتی پاکستان (ISI) و اداره امنیت ملی افغانستان (NDS) ایجاد خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری «تریبون» پاکستان، این مقام پاکستانی هدف از این طرح را کاهش بی‌اعتمادی بین 2 کشور و کمک به ایجاد ثبات در افغانستان دانست.
وی خاطر نشان کرد که فرماندهان بخش عملیات‌های نظامی 2 کشور جلسات منظمی را برای بهبود همکاری‌ها آغاز کرده‌اند.
این مقام پاکستانی که نخواست نامش فاش شود با اشاره به اینکه به خاطر خروج برخی گروه‌های مرتبط با روند صلح، مثل "شبکه حقانی" از این پروسه، تلاش‌های قبلی برای دسترسی به طالبان نتیجه مطلوبی در پی نداشته است، بر لزوم همکاری افغانستان و پاکستان در این زمینه تأکید کرد.
همچنین به گفته یک دیپلمات افغان، کابل از اسلام‌آباد خواسته تا با صدور گذرنامه برای گروهی از اعضای طالبان، روند انتقال آنان به کشورهای عربی برای شرکت در مذاکرات صلح را فراهم کند.
به‌رغم شکست مذاکرات صلح در اوایل سال جاری میلادی، مذاکره‌کنندگان طالبان و خانواده آنان هنوز در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس زندگی می‌کنند و تعدادی از نیروهای طالبان نیز در حال انتقال به قطر و سایر کشورها هستند.
به گفته این دیپلمات افغان، این درخواست دولت افغانستان در راستای مذاکرات 3 جانبه پاکستان، افغانستان و آمریکا برای ایجاد «گذرگاه‌های امن» برای طالبان صلح‌طلب ارائه شده است و مقامات افغان، دولت آمریکا را در جریان این امر قرار داده‌اند.
به گزارش این روزنامه، عربستان سعودی نیز که خواهان افزایش نقش خود در روند صلح شده، برای مشارکت احتمالی در این روند، از تعدادی از رهبران طالبان برای شرکت در مراسم حج امسال دعوت کرده است.