-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۶, دوشنبه

دانشجویان سرگردان در هوتل‌های کابل

بسیاری از دانشجویان به این باورند که حلقات بیرون از دانشگاه، به اختلافات مذهبی دامن می‌زنند. آن‌ها می‌گویند شماری از دانشجویان نیز قربانی منافع حلقاتی شده‌اند، که از این اختلافات نفع می‌برند.
نوشتۀ حکیمی- هشت صبح

به‌دنبال اختلاف و برخورد دانشجویان در روز عاشورا بر سر برگزاری مراسم عزاداری در مسجد روبه‌روی خوابگاه دانشگاه کابل، وزارت تحصیلات عالی تمامی دانشگاه‌های دولتی کابل را تا اول حوت سال روان تعطیل اعلام کرده است. روز گذشته گفته شد که این دانشگاه‌ها برای ده‌روز تعطیل شده‌اند، اما بعدا مقام‌ها گفتند که این دانشگاه‌‌ها تا سه‌ماه دیگر تعطیل هستند. خبرگزاری بخدی، به نقل از حبیب‌الله حبیب، رییس دانشگاه کابل نوشته که این رخصتی تا ماه حوت گفته شده است.
این سومین‌بار است که دانشجویان دانشگاه‌های کابل به بهانه‌های مختلف، ماه‌ها از درس و تحصیل عقب می‌مانند. پیش از این دانشجویان دانشگاه پولی‌تخنیک سه‌بار به‌دلیل برگزاری لویه‌جرگه‌ی عنعنوی و جرگه‌ي صلح یک سمستر درسی عقب افتاده بودند.
سربازان پولیس روز گذشته تمامی دانشجویان را از خوابگاه بیرون کردند و دروازه‌های دانشگاه‌ها را بر روی دانشجویان بستند. صدها دانشجو روز گذشته خوابگاه‌های‌شان در دانشگاه مرکزی، پولی‌تخنیک و دانشگاه تعلیم و تربیه برهان‌الدین ربانی ترک کردند و برای پیدا کردن جای بودوباش به هوتل‌ها و مسافرخانه‌های شهر پناه بردند.
زون 101 آسمایی پولیس اعلام کرده است که در نتیجه برخورد دانشجویان در خوابگاه مرکزی یک تن کشته شده است و 23 تن دیگر زخم برداشته‌اند.
درگیری بین دانشجویان زمانی آغاز شد که دانشجویان اهل تسنن از برگزاری مراسم عاشورا در مسجد دانشگاه، جلوگیری کردند. این مساله سبب شد تا دانشجویان به صفوف شیعه و سنی تقسیم شوند و هم‌دیگر را با سنگ و چوب هدف قرار دهند.
شاهدان گفته‌اند که حداقل یک تن از دانشجویان از منزل چهارم خوابگاه به بیرون انداخته شده و شدیدا زخمی شده است. نهادهای حکومتی هنوز جزییات بیشتری در رابطه به قربانی‌های این حادثه ارایه نکرده‌اند.
بسیاری از دانشجویان به این باورند که حلقات بیرون از دانشگاه، به اختلافات مذهبی دامن می‌زنند. آن‌ها می‌گویند شماری از دانشجویان نیز قربانی منافع حلقاتی شده‌اند، که از این اختلافات نفع می‌برند.
دانشجویان از سرقت وسایل‌شان در برخوردهای روز شنبه نیز شکایت دارند. احسان یک تن از دانشجویان که روز گذشته لباس‌هایش را از خوابگاه کشیده بود، از مفقود شدن وسایل دانشجویان شکایت کرد.
او گفت: «پول گم است. کمپیوترهای محصلین گم شده‌اند. محصلین اگر بخواهند بازهم برادروار زندگی می‌کنند اما چرا وکیلان مردم این مشکل را حل نمی‌کنند. حالا بین جوانان بدبختی ایجاد شده.»
این دانشجو گفت اکثر دانشجویان مورد سواستفاده قرار گرفته‌اند و نمی‌دانند که شماری از حلقات بیرونی از آن‌ها برای منافع خود استفاده می‌کنند.
احسان گفت: «کسانی‌که در راس قرار دارند، چرا غافل هستند. چرا امنیت را نمی‌گیرند. مقامات در خانه‌های گرم خود ننشینند بلکه بیایند کار کنند و به این معضل پایان دهند.»
برخی از دانشجویان می‌گویند اختلاف مذهبی در دانشگاه کابل خطرناک است. آن‌ها می‌گویند دانشگاه مرکز کسب دانش است و نباید به مرکز داغی برای دامن‌زدن اختلافات مذهبی تبدیل شود.
حکیم‌الله یک دانشجوی دانشگاه کابل می‌گوید: «این برای دانشگاه کابل بد است، چون یک مرکز اکادمیک است. این حادثه برای آینده ما خوب نیست. این اختلافات باید خاموش شود و به آن‌ دامن زده نشود.»
به باور شماری از دانشجویان در ده‌سال گذشته اختلافی در بین آن‌ها در رابطه به محرم وجود نداشت، بنابراین بهترین راه این است که هر دوطرف به‌جای پررنگ کردن مسایل مذهبی، کوتاه بیایند و بیشتر بر مسایل علمی تمرکز کنند.
سهراب یک تن از دانشجویان گفت: «محصلین قشر روشن جامعه هستند، اگر این‌ها چنین کارهایی را انجام دهند، ما از مردم عام چه توقعی داشته باشیم. باور من این است که ما به عقاید هم‌دیگر احترام کنیم و نگذاریم که ریشه اختلافات از این هم عمیق‌تر شود.»
با این‌هم روز گذشته، حضور نیروهای پولیس در دروازه‌ها و جاده‌های منتهی به دانشگاه کابل سنگین بود. دانشجویانی که برای گرفتن لباس‌شان می‌آمدند، مجبور بودند در یک صف بایستند و به نوبت وارد خوابگاه شوند. به‌جز کارمندان عادی دانشگاه و استادان، به دانشجویان اجازه ورود به صحن دانشگاه داده نمی‌شد.