-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۶, دوشنبه

اتاق های بازرگانی کشورهای عربی همکاری با ایران را متوقف کرده اند

محاصرۀ بین المللی علیه ایران کامل تر می شود.

یک منبع اقتصادی در عمان گفته است به دلیل تحریم های بین المللی علیه تهران و کاهش شدید ارزش ریال در ایران برخی از اتاق های بازرگانی متعلق به کشورهای خلیجی از تمدید موافقت نامه های همکاری تجاری با ایران خودداری کردند. 

خانم کامله عوفی عضو شورای مشترک بازرگانان ایران و عمان در گفت و گو با روزنامه سعودی "الاقتصادیه" اعلام کرد برخی از اتاق های بازرگانی تا پایان زمان توافق نامه های قبلی به همکاری خود با ایران ادامه خواهند داد." 

وی تاکید کرد که از سال 2011 اتاق هایی که توافقنامه های تجاری آنها پایان یافت ، از تمدید همکاری با ایران خودداری کرده اند. 

عوفی افزود فعالیت هیئت های تجاری میان ایران و کشورهای عضو شورای همکاری به دلیل کاهش شدید ارزش ریال و نیر تحریم های بین المللی اعمال شده بر ضد تهران ، تقریبا فلج شده است.

عضو شورای مشترک بازرگانان ایران و عمان بیان داشت که تحریم های بین المللی باعث شده است سرمایه گذاران ایرانی برای انتقال پول های خود به صرافی ها روی آوردند یا اینکه اموال نقدی خود را تحت نظارت شدید از کشور انتقال دهند چرا که به گفته وی بانک های کشورهای همسایه ، همکاری با ایران را متوقف کرده اند. 

خانم عوفی افزود شورای مشترک بازرگانان ایران و عمان هنوز به کار خود ادامه می دهد اما پس از اعمال تحریم های جدید فعالیت های بازگانی آن کاهش یافته است. 

وی تاکید کرد در سال 2012 هیچ توافقنامه جدیدی میان شرکت های تجاری کشورهای همکاری و ایران صورت نگرفته است اما در عین حال بیان داشت که ادامه فعالیت برخی از شرکت ها و غرفه های تجاری با این کشور بر اساس توافقنامه های سابق تا پیان زمان آنها ادامه می باید. 

عوفی افزود ایرانی ها هنوز برای گردشگری و معالجه به کشورهای عربی همسایه خود رفت و آمد می کنند اما فعالیت های اقتصادی تا حدودی فلج شده است.

از سوی دیگر یک منبع سعودی در اتاق بازرگانی "الشرقیه" گفته است که از زمان آغاز تحریم های اقتصادی بر ضد تهران همکاری میان هیئت های اقتصادی ایران و کشورهای عضو شورای همکاری متوقف شده است.