-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۷, سه‌شنبه

پرده‌هایی از ناگفته‌های جنگ در غزه


جنگ غزه، امتحان سیستم چتردفاعی اسرائیل در برابر موشک ها بود. کار بشار اسد درحال اتمام است. هدف... آن جاست... ایران!
نویسنده: فرزانه روستایی
پرده اول: محمود الجعبری رییس شاخه نظامی حماس شب ۱۴ اکتبر مفاد پیشنهادی تمدید قرارداد آتش‌بس با اسراییل را که مصری‌ها برای او آورده بودند رد کرد و چند ساعت بعد در اوایل صبح یک موشک اسراییلی ماشین او و ۱۲ نفر ازهمراهانش را هدف قرار داد. او نمی‌دانست با وجودی که چند سالی بود همانند عماد مغنیه و دیگر امنیتی‌های فلسطینی و حزب‌الله به یک سایه تبدیل شده و زندگی مخفی داشت و همه ملاحظات امنیتی را موبه‌ مو رعایت می‌کرد در تور اسراییلی‌ها قرار گرفته و اسراییلی‌ها منتظرند تا دقیقا در سال‌گرد آزادی گیلعاد شالیط او را هدف قرار دهند. محمود الجعبری‌‌‌ همان کسی است که اسارت گلعاد شالیط سرباز اسراییلی را وسط میدان جنگ در سال ۲۰۱۰ برنامه‌ریزی کرد و تنها کسی است که برای حدود یک سال با شالیط تماس داشت و با او حرف زده بود. اسراییل به انتقام اسارت این سرباز، ۱۵ روز از زمین و هوا غزه را بمباران کرد و یک سال بعد از این که شالیط با معامله آزاد شد نیز حساب خود را با الجعبری تسویه کرد.

گرشام باسکین از مسوولان امنیتی اسراییل و تنظیم‌کننده جزییات قرارداد آتش‌بس بعدا در نیویورک تایمز نوشت که محمودالجعبری قسم خورده بود که هیچگاه با اسراییلی‌ها طرف مذاکره قرار نگیرد به همین دلیل همواره یکی دیگر از اعضای شورای حماس با اختیارات ویژه از طرف او با وساطت اطلاعاتی‌های مصر با اسراییل رایزنی می‌کرد. مفاد جدید قرارداد آتش‌بس که از سوی الجعبری رد شد نکات قابل توجه و جدیدی داشت که دغدغه‌های امنیتی اسراییل را نیز پیرامون موشک‌هایی که به اسراییل شلیک می‌شوند نشان می‌دهد. اسراییل در این قرارداد از حماس خواسته بود تا هم مانع شلیک موشک به اسراییل شود و هم با کسانی که عضو یا تحت پوشش حماس نیستند اما به سوی اسراییل موشک شلیک می‌کنند مقابله کند. بنا بر اطلاعاتی که اسراییلی‌ها دارند، این روز‌ها به غیر از حماس، طیف‌های سلفی و اعضای جهاد اسلامی و گروه‌های تازه تاسیس نیز از غزه به سوی اسراییل موشک شلیک می‌کنند که اصلا ربطی به حماس ندارند. اسراییل از حماس خواسته بود تا در چهارچوب قرارداد آتش‌بس اطلاعات این گروه‌های پراکنده را از طریق دستگاه جاسوسی مصر به حماس بدهند و حماس خودش این گروه‌ها را سرکوب کند. محمود الجعبری با این پیشنهاد مخالفت کرده بود و بر لغو تحریم غزه تاکید داشت.

پرده دوم: حدود یک ماه گذشته یک مانور موشکی با نام چالش سخت ۲۰۱۲ بین آمریکا و اسراییل آغاز شد که در ظاهر قرار بود سیستم دفاعی گنبد آهنین، یا مدرن‌ترین سیستم ضد موشکی که ساخت خود اسراییل است را با کمک ارتش آمریکا امتحان کند. ظاهرا چند بار به دلیل گران بودن، آماده نبودن تجهیزان فنی و بعد‌ها به علت انتخابات آمریکا این مانور به تاخیر افتاد اما اکنون که مانور به پایان رسیده است می‌توان به دلایل تاخیر مانور پی برد و آن چیزی نبود جز روشن‌تر شدن وضعیت پرونده هسته‌ای ایران و تا حدودی سوریه. مانور چالش سخت یکی از گران‌ترین و مدرن‌ترین مانورهایی بود که تاکنون ارتش آمریکا با کشوری مانند اسراییل انجام داده است. در جریان این مانور حدود ۳۵۰۰ سرباز و کار‌شناس آمریکا راهی اسراییل شدند.
مهم‌ترین بخش مانور امتحان عملی شبکه دفاع هوایی جدیدی بود که برای مقابله با موشک‌های حماس و ایران طراحی شده است. این سیستم دفاع قرار است در کنار موشک‌های پاتریوت آمریکایی و نیز موشک‌های آمریکایی-اسراییلی ارو (پیکان) بقیه نقاط ضعف اسراییل را تحت پوشش قرار دهد. هزینه هر سکوی پرتاب موشک در حدود ۵۰ میلیون دلار و قیمت هر موشکی که شلیک می‌شود حدود ۶۰ هزار دلار است. موشک‌های اخیر به یک شبکه محاسبه کامپیوتری وصل بود که فقط به سوی موشک‌هایی که ممکن است به جای مهمی اصابت کند شلیک می‌شود و موشک‌هایی که در صحرا یا مثلا در دریا سقوط می‌کنند از سوی این سیستم دفاع هوایی رصد نمی‌شوند. اسراییلی‌ها با این تحلیل که روزی درگیری با ایران رخ می‌دهد و باید برای آن روز مهیا شد این مانور و سیستم دفاعی را طراحی کرده‌اند.
اسراییلی‌ها به دلیل حساسیت شرایط خاورمیانه و به دلیل نقاط ضعفی که دارند و هر روز نقاط بیشتری از خاک اسراییل مورد اصابت موشک‌های جدیدی قرار می‌گیرد بر اساس محاسبات بسیار دقیق، زمان‌بندی مانور را طوری طراحی کردند که هم‌زمان به ۳ هدف برسند. یعنی اینکه: سپر دفاعی گنبد آهنین در یک جنگ واقعی مورد آزمایش قرار گیرند، ضربه‌ای کاری به حماس وارد شود و در ‌‌‌نهایت بازدارندگی دفاع هوایی اسراییل علیه حمله ایرانی‌ها عملا تست شود.
مانور دفاع ضد هوایی از اواخرماه اکتبر در ۲۴-۲۵ این ماه آغاز شد و قرار بود حدود ۳ هفته یعنی تا اواسط ماه، یعنی تا ۱۵ نوامبر ادامه پیدا کند. اسراییلی‌ها برای رسیدن به این هدف طوری سازمان‌دهی کرده بودند که دو هفته اول مانور فقط به انجام آزمایش‌های اولیه مانور گذشت اما در هفته سوم مانور، چالش سخت با هدف قرار دادن محمود الجعبری، مانور را بر اساس یک برنامه‌ریزی دقیق وارد مرحله عملی و جنگ واقعی کرد. در واقع اگر حداقل هزار موشک از سوی حماس به سوی اسراییل شلیک نمی‌شد اسراییلی‌ها نمی‌توانستند سیستم گنبد آهنین را با ضریب اطمینان قابل توجه، امتحان یا نقاط ضعف آن را بر طرف کنند.
با ترور محمود الجعبری باران موشک‌های حماس به سوی اسراییل سرازیر و قسمت اصلی مانور واقعی عملا آغاز شد. جالب‌تر اینکه حماس برای ضربه زدن به اسراییل دو سه موشک والفجر ایرانی را نیز که نسل جدیدی از موشک‌های حماس است به سوی اسراییل شلیک کرد و با این اقدام هم یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف مانور را برای اسراییلی‌ها بر طرف و هم عملا ثابت کرد که ایران صحنه‌گردان نبرد موشکی با اسراییل است.
ظاهرا این برای اولین بار است که اسراییلی‌ها یک مانور نظامی را به یک جنگ واقعی با همه مختصات یک جنگ واقعی تبدیل می‌کنند تا همه نقاط ضعف دفاعی آن‌ها آشکار شود. اندکی بعد از پایان مانور امریکا و اسراییل، قرارداد آتش‌بس با حماس تمدید شد چون اسراییل اصلا قصد جنگیدن نداشت. حماس در جریان این آتش‌بس رهبر شاخه نظامی خود محمود الجعبری و نیز بخش‌های مهمی از ذخائر موشکی‌اش را از دست داد و در ‌‌‌نهایت به متارکه درگیری با اسراییل رضایت داد. اما اسراییل تقریبا به همه اهداف سیاسی نظامی که از ابتدا تحت عنوان مانور دفاع موشکی برای آن برنامه‌ریزی کرده بود رسید که یک شاهکار نظامی است.
در حال حاضر می‌توان نتیجه گرفت که اسراییلی‌ها در یک منطق نظامی، اندکی پس از آنکه نقاط ضعف خود را با انجام این مانور برطرف کرده عملا آماده درگیری احتمالی با ایران است که با‌‌‌ همان منطق نظامی به دلیل تحریم‌های بین المللی هر روز ضعیف‌تر از دیروز می‌شود.
 اسراییلی‌ها با ترور دانشمندان اتمی ایرانی، ارسال ویروس و بمب‌گذاری در مناطق حساس ایران، مقابله عملی با ایران را آغاز کرده‌اند. در ضمن، با بمباران کارخانه اسلحه‌سازی در کشور سودان که مدعی هستند به ایران تعلق داشته و نیز با کشاندن حماس به یک درگیری واقعی برای تست دفاع هوایی گنبد آهنین، عملا از دست بالا در خاورمیانه برخوردار‌ند.
برای ایران که یک پرده گردان مهم در منطقه خاورمیانه است و بخش مهمی از معادلات بر سر آینده ایران می‌گردد، مرور دقیق این تحولات نظامی و امنیتی از اهمیت بسیاری برخوردار است، تا روزی فرا نرسد که آینده کشور فدای محاسبات خام استراتژیست‌های کارنیازموده سپاه شود و ایران را فدای این شوق کودکانه کنند که یکی دو موشک ایرانی مثلا به تل‌آویو اصابت کرده است. صدام حسین و اطرافیانش هم برای اصابت موشک‌های قراضه اسکات به تل‌آویو جشن و پایکوبی زیادی بر پا کردند. یک دهه پس از اعدام صدام، اسراییل هم‌چنان بزرگ‌ترین قدرت نظامی سرکوبگر منطقه است و مردم عراق با ویران شدن هر آنچه در چهل سال گذشته ساخته بودند عملا در فقر و فلاکت به سر می‌برند.