-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۳, جمعه

امريکا خواستار پروسۀ شفاف و عادلانه اعدام ها گرديد

آیا محاکمۀ اعدامی ها عادلانه بوده است؟

 ايالات متحدۀ امريکا بعد از آن خواهان محاکمۀ شفاف و عادلانه گرديد که حکومت افغانستان ١٤ تن را اعدم نمود.
اين خواست امريکا در حالى مطرح مى شود که رييس جمهور حامد کرزى سه روز قبل حکم اعدام ١٦ تن را توشيح کرد که بر اساس آن در دو روز گذشته ١٤ تن در زندان پلچرخى اعدام گرديدند.
 وزارت عدليه مى گويد که اين افراد از سوى محاکم سه گانه به جرم تجاوز جنسى، اختطاف ، قتل و ساير جرايم  محکوم به اعدام شده بودند.
 مارک تونر سخنگوى وزارت خارجۀ امريکا ديروز به خبرنگاران گفت که اگر چه  اين اعدام ها موضوع داخلى محاکم افغانستان است،اما لازم است که افغانستان در اين مورد متعهد به مسووليت هاى جهانى خود باشد.
وى افزود:(( ما طورى که براى ساير کشور ها مشوره مى دهيم، به حکومت افغانستان نيز مشوره مى دهيم که در اين رابطه به موازين حقوق بشر و مسووليت هاى جهانى به خصوص محاکم شفاف و عادلانه احترام بگذارد.))
سخنگوى وزارت خارجۀ امريکا در پرسش به اينکه نگرانى امريکا در مورد اعدام ١٤ تن در افغانستان چيست؟  گفت: ((بلى! ما نگران هستيم که آيا پروسۀ محکمۀ آنها عادلانه، منصفانه ، شفاف و مطابق معيار هاى جهانى بوده و يا خير!))
او  در رابطه به اينکه امريکا آيا از پروسۀ اعدام اين افراد مطمين است؟ گفت که اين يک مسئلۀ داخلى افغانستان بوده که  بر آن بر اساس قانون داخلى خود جامۀ عمل پوشانده است.
 قابل ذکر است که ديروز سازمان جهانى نظارت از حقوق بشر و طالبان مسلح نيز  در مورد اين اعدام ها ابراز نگرانى کرده .اما ديروز شمارى از ملاامامان و خطيبان مساجد در ديدار با رييس جمهور حامد کرزى از اين اعدام ها حمايت نمودند.