-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۱۰, جمعه

خودکشی سیاسی نخست وزیرعراق

احتمال دارد رژیم عراق از دست خودش سیلی بخورد.

بر اساس یک گزارش رسانه ای، نوری المالکی نخست وزیر عراق در یک اقدام تحریک آمیز دستور داد حقوق نظامیان پیشمرگه در اقلیم کردستان قطع شود.

به گزارش روزنامه "هاولاتی" این گردانهایی که مشمول دستور جدید مالکی هستند ، متعلق به دو حزب اتحاد میهنی کردستان به ریاست جلال طالبانی و حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی می باشند که حقوق خود را مستقیما از دولت مرکزی دریافت می کردند.

این روزنامه چاپ اقلیم کردستان افزود که هدف از اقدام نوری المالکی به منظور نشان دادن این واقعیت است که ارتش عراق تنها از عرب ها تشکیل نمی شود بلکه کردها نیز در آن سهیم هستند و در سال های پس از سقوط رژیم صدام حقوق خود را از بغداد دریافت م کردند.

واکنش مسعود بازرانی

از سوی دیگر مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان اعلام کرد که نیروهای پیشمرگه به گشودن آتش بسوی ارتش عراق که در مناطق مورد مناقشه مستقر شده اند ، اقدام نخواهد کرد اما وی در عین حال بر آمادگی نیروها اقلیم کردستان برای دفاع از خود تاکید کرد.

رئیس اقلیم کردستان در این زمینه گفت :" برغم آمادگی کامل نیروهایمان اما آغازگر جنگ نخواهیم بود."

بارزانی افزود :" نوری مالکی برغم اینکه با توافق گروه‌های سیاسی به قدرت رسیده اما امروز خود را حاکم مطلق عراق می‌داند. "

وی همچنین گفت :" بارزانی تمام توافقنامه های بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی از جمله تفاهمنامه 2009 را زیر پا گذاشته است. "

درمفاد توافقنامه 2009 دولت مرکزی عراق و حکومت محلی کردستان متعهد شده بودند که برای کنترل امنیتی مناطق مذکور به طور مشترک از نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان و پلیس دولت مرکزی کمک بگیرند اما مدیریت این مراکز تحت نظارت دولت فدرال است.

بارزانی به نقل از منابع خود می گوید :" المالکی در جلسه ای در پاسخ به یک افسر نظامی که خواستار خارج کردن نیروهای پیشمرگه از شهر صلاح الدین بود ، گفته است :" کمی منتظر باشید تا جنگنده اف 16 آمریکایی بدستمان برسد."

وی در واکنش به این خبر گفت :" برای من اف 16 یا میگ 17 که صدام مردم کردستان را با آن بمباران کرده بود تفاوتی ندارد اما چنین تصمیمی بسیار خطرناک و نقض آشکار قانون اساسی عراق است."