-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۱, چهارشنبه

اتحادیه اروپا خطاب به دولت افغانستان: روند اعدام مجرمان را متوقف کنید


حضرت نادری – کابل

دراعلامیۀ اتحادیه اروپا گفته نشده که «برخورد عادلانه» با مجرمان چه گونه است.


شماری از کشورهای اتحادیه اروپا امروز (چهارشنبه) با نشر اعلامیه ای از صدور حکم اعدام 8 تن از مجرمان در کشور، به شدت ابراز نگرانی کرده اند.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله سویدن و ناروی در مقابل صدور حکم اعدام این افراد واکنش تندی از خود نشان داده و از حکومت افغانستان خواسته اند تا با مجرمان و افراد دستگیر شده، عادلانه برخورد کند.
در اعلامیه آمده است: "کشورهای اروپایی تجاوز جنسی و جرایم بی رحمانه را محکوم کرده و احساسی که مردم افغانستان در مقابل این افراد دارند را، درک می کنند."
به گفته خبرنامه، اتحادیه اروپا با اعدام افراد در هر شرایط مخالف است و آن را غیر بشری می داند.
 8
تن از زندانیان روز گذشته (سه شنبه) در شهر کابل پس از صدور حکم محکمه و توشیح آن از سوی رییس جمهور کرزی، اعدام شدند.
خیرالله ولد عبدالستار از ولایت تخار، وحید الله ولد عبدالطیف از ولایت لوگر، عبدالرحمان ولد گل رحمان از ولایت پروان، حبیب الله ولد محبوب الله از ولایت کابل، گل آغا ولد محمد آغا از ولایت دایکندی، بابه خان ولد حیات خان از ولایت پنجشیر، عبدالوهاب ولد محمد عوض و الماس و لد عبدالغنی باشندگان اصلی ولایت فراه از افراد اعدام شده هستند.
این افراد به جرم های قتل عمد، تجاوز جنسی بالای کودکان، لواط، زنای اجباری، اختطاف و سرقت های مسلحانه زندانی بودند.
اعدام این افراد واکنش های شماری از فعالان مدنی و دانشجویان را نیز به دنبال داشته است.
شماری از فعالان جامعه مدنی نیز با ابراز خرسندی از اعدام این افراد، از اداره لوی سارنوالی کشور خواسته اند تا به دوسیه سایر متهمان نیز به دقت رسیدگی کند.
مقام های لوی سارنوالی کشور نیز می گویند که نزدیک به ۲۶۰ تن دیگر نیز از سوی محاکم قضایی به اعدام محکوم شده اند و منتظر تایید این حکم از سوی رئیس جمهور هستند.
با این حال اتحادیه اروپا می گوید که دولت افغانستان باید هر چه زودتر به روند اعدام مجرمان در این کشور، پایان دهد.
این اتحادیه با تاکید بر قطعنامه کمیته سوم سازمان ملل متحد، ادامه روند اعدام در افغانستان را نگران کننده خوانده است.
اظهارات شورای وزیران
مسوولان اداره امور و دارالانشای شورای وزیران نیز می گویند که این افراد تمام مراحل قضایی شان را سپری کرده و حکم اعدام آنان از سوی رییس جمهور کرزی نیز توشیح شده است.
انتظار می رود که لوی سارنوالی کشور، حکم اعدام ده ها مجرم دیگر را نیز صادر کند اما به باور کارشناسان، رییس جمهور کرزی هیچ عجله ای برای توشیح آن،‌ ندارد.
این افراد در حالی اعدام می شوند که شماری از رهبران جهادی و فعالان نهادهای مدنی همواره حکومت را به بی توجهی در امر مجازات مجرمان دستگیر شده، متهم کرده اند.
عبدالرب رسول سیاف از رهبران جهادی و نماینده مردم در ولسی جرگه بارها از حکومت خواسته است تا افراد دستگیر شده را پس از انجام مراحل قضایی، مجازات کنند.
خبرگزاری بخدی