-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۵, یکشنبه

جنگ افغانستان با فتوا حل نمی شود


آیا مضمون جنگ ویرانگر افغانستان ربطی به اسلام و نا مسلمان دارد؟

شورای سرتاسری علمای افغانستان، ضمن این که ایجاد یک دارالافتای با صلاحیت و مستقل را در کشور مهم و ضروری می خواند، انتظار دارد که فتوای اخیر این شورا در خصوص حرام بودن حملات انتحاری در کاهش میزان این حملات، موثر واقع شود.  مولوی شهزاده شاهد یک تن از اعضای شورای علما و شورای عالی صلح افغانستان به روز شنبه به رادیو آزادی گفت: فتوای اعضای این شورا در رابطه به غیر شرعی بودن حملات انتحاری کاملاً مستقل، رسمی و مطابق به اصول و قواعد اسلامی بوده است.

آقای شاهد افزود: با وجود آن که انجام حملات انتحاری عوامل مختلف دارد، امیدوار اند که صدور فتوا از سوی این شورا در خصوص ناروا بودن حملات انتحاری از نظر اسلام، بتواند در کاهش این حملات کمک کند:

«حملات انتحاری از نظر من عوامل دیگر هم دارد، برخی از اشخاص ذهن های خالی دارند، یا هم امکان دارد بزرگان به این نکته متوجه شوند که چرا اولاد های ما، بیجا بمیرند و تلف شوند آن هم خلاف احکام شرعیت.
بناءً فتوای شورای علما حتما موثر واقع می شود.
شورای علما با صدور این فتوا مسوولیت خود را انجام داد و این فتوا یک فتوای مستقل بود.»


اعضای شورای علما به روز جمعه در ملاقات با رییس جمهور کرزی در ارگ ریاست جمهوری فتوا دادند که حملات انتحاری حرام است.

پیش از این عبدالرب رسول سیاف یکی از رهبران پیشین جهادی و عضو ولسی جرگه، نیز در یک گردهمایی انجام حملات انتحاری را حرام خواند.

مفتی اعظم عربستان سعودی نیز یک ماه پیش در روز عرفه، فتوا صادر نمود و طی آن حملات انتحاری را حرام و ناروا توصیف کرد.

در عین حال حامد کرزی رییس جمهور کشور حین دیدار با اعضای شورای علما، در مورد ایجاد یک دارالافتا در افغانستان تاکید کرده است:

«ایجاد دارالافتا یا مرجع صدور فتوا خواه در چوکات دارالافتا باشد یا در چوکات یک تشکیل بزرگ علما، مهم است.
اما علما باید توان صدور فتوا را داشته باشند البته که فتوا را یک شخص نمی تواند صادر کند بلکه فتوا از سوی مراکز و مراجع اسلامی صادر می شود.
در این مورد باید مشوره کنیم و این چنین یک مرجع را باید ایجاد کنیم.
از آن عده از علمای که امروز یاد آوری شد، از همین منطقه استند و امروز نیز در کشور ما این چنین اشخاص وجود دارند و توان صدور فتوا در رابطه به مسایل اسلامی هنوز هم در خاک ما موجود است.
پس ایجاد این چنین مرجع، به نفع اسلام و افغانستان است و یک ضرورت است.»


گفته می شود که اکثراً افراد در مدارس پاکستان به انجام حملات انتحاری تشویق می شوند و به افغانستان فرستاده می شوند.

این امید واری موجود است که صدور فتوای مفتی اعظم عربستان سعودی و شورای علمای افغانستان در پیوند به ناروا بودن حملات انتحاری، سبب ترغیب علمای دین در پاکستان شود تا روی این مساله غور کنند.