-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۲, پنجشنبه

رئیس جمهور می داند که امریکا از افغانستان خارج نمی شود


حکومت کابل برای امتیاز گیری شخصی چانه می زند.

یک تعداد از روزنامه های غربی در شماره های اخیر خود در مورد فرمان اخیر رییس جمهور کرزی مطالبی را به نشر رسانده اند که بار دیگر به مقامات افغانستان دستور داده است تا کنترول کامل زندان بگرام را بدست خود بگیرند.
به نوشته روزنامه واشنگتن پوست یکی از دلایلی که رییس جمهور کرزی به این رابطه ابراز کرده اینست که قوای امریکایی هنوز هم افغانها را بازداشت می کنند و این عمل خلافی توافقی می باشد که بین او و رییس جمهور امریکا به امضا رسیده است.

اما روزنامه وال ستریت ژورنال از قول مقامات نظامی امریکایی می نویسد که می گویند، قوای امریکا تمام جزئیات این موافقتنامه را رعایت می کنند.

روزنامه واشنگتن پوست می افزاید، این سخنان تحریک آمیز رییس جمهور کرزی در یک زمانی ابراز می شود که مذاکرات در مورد موافقتنامه امنیت دوجانبه بعد از خروج قوای محارب امریکا از افغانستان شروع شده است.

اما به نوشته روزنامه وال ستریت ژورنال این موافقت حتی قبل از سخنان رییس جمهور کرزی هم شکننده بنظر می رسید زیرا حکومت افغانستان حاضر نیست مصونیت قانونی عساکر امریکایی را بعد از سال 2014 در افغانستان ضمانت کند.

روز نامه واشنگتن پوست از قول یک عضو ولسی جرگه افغانستان خالد پشتون می نویسد که گفته است این موافقت نسبت به امریکا برای افغانستان مهمتر است و سخنان رییس جمهور کرزی کار آن را مشکل می سازد. به گفته او رییس جمهور کرزی هم خواهان این موافقت می باشد، ولی می خواهد شرایط را در آن بیشتر بسازد.

وکیل سابق ولسی جرگه داوود سلطان زوی به روزنامه واشنگتن پوست گفته است که رییس جمهور کرزی می خواهد با این سخنان، خود را وطن پرست نشان بدهد و اطمینان دارد که ایالات متحده بخاطر منافع خود می خواهد در افغانستان باقی بماند از این رو رییس جمهور کرزی سعی می کند حتی الامکان شرایط خود را بر امریکا بقبولاند.

روزنامه نیویارک تایمز بعد از شرح اختلافات سیاسی در مورد زندان بگرام و مشکلات در مذاکرات همکاری امنیتی در افغانستان می نویسد که تصمیم رییس جمهور کرزی در مورد نظارت بر زندان بگرام برای سازمان های حقوق بشر یک مژده می باشد.

روزنامه از قول تینا فاستر مدیر شبکه عدالت بین المللی که از حقوق بعضی از زندانی های بگرام دفاع می کند، می نویسد که گفته است، خارج شدن نظارت این زندان از قوای امریکایی کار آنها را آسانتر خواهد ساخت.

به نوشته نیویارک تایمر سازمان های حقوق بشر در گذشته چندین بار تلاش نمودند که با زندانیان افغان در بگرام ملاقات کنند، اما مسوولین امریکایی اجازه ندادند، در حالی که مقامات حکومت رییس جمهور کرزی سخت گیری نمی کنند. به گفته فاستر این بهترست که افغانها در کارهای خود یک اندازه استقلال عمل و نظر داشته باشند.