-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۷, سه‌شنبه

نشانه های تسلیم ایران دربرابر غرب


غنی سازی بیست درصدی اوروانیوم متوقف شده/ آیا این عقب نشینی کافی است؟


پایگاه خبری- تحلیلی پیک نت گزارش داد:
جمهوری اسلامی، زیر فشار کمر شکن تحریم ها که به بزرگترین بحران اقتصادی در ایران انجامیده، در یک پیام غیرعلنی، به همآهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رابط مذاکرات اتمی میان جمهوری اسلامی و گروه 1+5، خانم "اشتون" اطلاع داد که غنی سازی اروانیوم در سطح 20 درصد را بکلی متوقف کرده و غنی سازی را تا زیر سقف 4 در صد کاهش میدهد و حاضر به مذاکره و تفاهم دراین باره است.
در یک خبر دیگر، علی آهنی، سفیر جمهوری اسلامی در فرانسه نیز روز گذشته اعلام داشت که جمهوری اسلامی در قبال لغو تحریم ها حاضر است غنی سازی اورانیوم را تا زیر 5 در صد کاهش دهد.
بدنبال این پیام، نمایندگان گروه 1+5 در بروکسل پایتخت بلژیک در پشت درهای بسته تشکیل جلسه داده و پس از بررسی پیام ایران تصمیم گرفتند، دور جدید مذاکرات را در اسرع وقت آغاز کنند و زمان آن را به اطلاع جمهوری اسلامی برسانند. خبرگزاری ها در رابطه با این جلسه گزارش دادند که  گروه 1+5 قرار است در روزهای آینده یک «تماس ضروري» با ايران برقرار کند.
سرگئي ريابکوف نماينده روسيه در پايان اين نشست گفت: پيشنهاد روسيه براي حل گام به گام اختلاف ها مورد پذيرش قرار گرفته است.
سخنگوي خانم اشتون نیز گفت:
محور رايزني هاي امروز در بروکسل برگزاري دور جديدي از گفت وگوها با ايران در سريع ترين زمان ممکن بود. گروه ۱+۵ شامل آمريکا، فرانسه، انگليس، روسيه، چين و آلمان است. احتمال داده می شود که این مذاکرات در هفته اول ماه آینده میلادی که از چند روز دیگر آغاز می شود در ترکیه آغاز شود.