-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۲۸, یکشنبه

آصف زرداری به کلاه کرزی وصلاح الدین پر می زند


روایت جدید از عقب صحنۀ مذاکرات اعضای شورای عالی صلح دراسلام آبادگزارشات به آرمان ملى حاکى از آن است که هيأت شوراى عالى صلح افغانستان که دوشنبه گذشته غرض مذاکره با مقامات پاکستان به اسلام آباد رفته بود، پس از مذاکره با رئيس جمهور، نخست وزير، وزيران خارجه و داخله، رئيس استخبارات (آى.اس.آى) و لوى درستيز آن کشور با شمارى از رهبران احزاب مذهبى پاکستان نيز گفتگو هايى داشته اند.
آقاى عبدالحميد مبارز رئيس اتحاديه ملى ژورناليستان افغانستان و عضو شوراى عالى صلح افغانستان که در ترکيب هيأت شامل بود، به آرمان ملى گفت: در مذاکرات، آصف على زردارى، رئيس جمهورى پاکستان به صلاح الدين ربانى رئيس هيأت افغانستان گفت، به اهدافى که استاد ربانى پدرت نرسيد کمک مى کنم تا خودت به صفت رئيس شوراى عالى صلح افغانستان به آن برسى.
آقاى زردارى افزود، من يک سيکولار و دموکرات هستم، با ملا محمد عمر کار کرده نمى توانم، زيرا به مردم من ضرر مى رسد، اما به حامد کرزى که يک دموکراسى را رهبرى مى کند، کار کرده مى توانم.
به همين ترتيب نخست وزير پاکستان در مذاکرات با هيأت صلح افغانستان تعهد کرد که حکومت پاکستان هر چه در توان داشته باشد، براى صلح در افغانستان به کار مى گيرد.
هيأت صلح افغانستان در روز دوم مذاکرات با مقامات حکومت پاکستان صحبت جداگانه با مولانا
فضل الرحمن يکى از رهبران مذهبى پاکستان در منزلش داشتند که در اين مذاکرات روى روند صلح در افغانستان صحبت صورت گرفت، در اين مذاکرات مولانا قيام الدين کشاف عضو هيأت افغانى گفت که متأسفانه مفتى گرى را از نزد علماى پاکستان عمران خان تصاحب کرده و امروز وى فتواى دينى مى دهد.
آقاى مبارز افزود، سه تن از اعضاى هيأت (صلاح الدين ربانى رئيس شوراى عالى صلح افغانستان، محمد معصوم ستانکزى  رئيس دارالانشاى شوراى عالى صلح و عمر داوودزى سفير افغانستان در اسلام آباد با اشفاق کيانى لوى درستيز و ظهير الاسلام رئيس سازمان آى.اس.آى پاکستان در راولپندى ملاقات نمودند که از جزئيات آن معلومات در دست نيست.
به گفتۀ آقاى مبارز، از جريان مذاکرات احساس مى شد که سيستم اساسى (صلاحيت اداره) به دست نظاميان است.
هيأت در جريان سفر با مقامات پاکستان اعلاميه اى به نشر رساندند که در آن به خاطر جلوگيرى از افراطيت و حملات انتحارى خواهان تدوير يک کنفرانس
بين المللى در عربستان سعودى، پاکستان و يا افغانستان و يا يکى از کشور اسلامى ديگر شدند تا علماى دينى کشور هاى اسلامى در مورد حملات انتحارى، اعمـال تروريستى صحبت و ابراز نظر نمايند.
پيش از اين شيخ عبدالعزيز مفتى اعظم عربستان سعودى در مراسم عرفات گفته بود که حمله انتحارى در دين اسلام حرام است و عامل آن در قعر دوزخ به آتش مى سوزد.
از سوى ديگر، شماری از احزاب مخالف حکومت افغانستان رهایی تعدادی از زندانیان طالب را از سوی حکومت پاکستان به خاطر حمایت از روند گفتگوهای صلح افغانستان، یک حرکت مثبت می دانند.
سید فاضل سانچارکی سخنگوی ایتلاف ملی افغانستان گفت، هرچند این مسأله گام مثبت برای پیشبرد گفتگوهای صلح افغانستان    
 است اما افزود که عدم رهایی ملا برادر که از مقام های ارشد طالبان شمرده می شود نشان می دهد که پاکستان فقط به گونه ظاهری در راستا صلح افغانستان تلاش می کند.
در عین حال حزب حق و عدالت افغانستان نیز از رهایی زندانیان طالب توسط حکومت پاکستان استقبال می کند. و گفته است که پاکستان باید پس از این موقف اش را در مقابل افغانستان تغییر داده و از پروسه صلح در این کشور حمایت کند.
به اساس گزارش ها، افراد رها شدۀ طالبان کسانی اند که در ردۀ پائین و متوسط طالبان قرار دارند و در جمع آنها ملا عبدالغنی برادر شامل نیست. رئیس دارالانشاء شورای عالی صلح افغانستان می گوید که رها شده گان شامل هشت تن از زندانیان طالبان اند.