-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۳۰, سه‌شنبه

هیأت مذاکره کنندۀ طالبان وارد قطر شد

ازکابل، مولوی وکیل احمد متوکل ووحید مژده دعوت شده اند./ مذاکرات درغیاب دولت کابل


شماری از اعضای شورای عالی صلح و کارشناسان افغان تایید می کنند که تعدادی از مقام های پیشین طالبان برای آغاز دو بارهء گفتگوهای صلح به قطر سفر کرده اند. گزارش ها می رسانند که ایالات متحدهء امریکا تلاش دارد تا گفتگوهای صلح با مخالفان حکومت افغانستان را در قطر دوباره آغاز کند.

برخی از رسانه ها گزارش داده اند که تعدادی از مقام های پیشین طالبان به شمول ملا وکیل احمد متوکل و ملا عبدالسلام ضعیف و یک آگاه امور سیاسی وحید مژده به این هدف به قطر سفر کرده اند.

مولوی شهزاده شاهد یک عضو شورای عالی صلح افغانستان به روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی نیز تایید کرد که ملا ضعیف و وحید مژده هم اکنون در قطر به سر می برند. مولوی شاهد می گوید، این سفر رسمی نبوده و حکومت افغانستان در جریان آن قرار ندارد اما به گفتهء او رفتن این افراد بی هدف نیز بوده نمی تواند.

« این حقیقت دارد که ملا سلام ضعیف و مژده سفر کرده اند. البته بدون شک که ملا ضعیف و مژده با طالبان همدردی دارند و قسمی که به شما معلوم است در مورد آنان معلومات هم دارند. از تبصره ها چنین برمی آید که آنان از طالبان به نحوی نماینده گی می کنند اما غیر رسمی. پس بعید نیست که سفر این افراد به قطر یک معنی دارد و این سفر بی مفهوم، بی معنی و بی منشاء صورت نگرفته است. »

اما آقای شاهد تاکید می کند که مشکل کنونی افغانستان پیچیده بوده و تلاش های صلح باید به طور هماهنگ از سوی تمام طرف های درگیر به پیش برده شوند. گفتگوهای صلح میان ایالات متحدهء امریکا و طالبان مسلح در قطر حدود یک سال پیش از سوی طالبان متوقف گردید.

طالبان موضع مبهم ایالات متحده در این گفتگوها را دلیل اساسی این تصمیم شان عنوان کردند. از سوی دیگر شماری از آگاهان سیاسی افغان نیز تایید می کنند که چندین تن از اعضای سابق گروه طالبان برای آغاز گفتگوهای صلح به قطر دعوت شده اند.

احمد سعیدی یکی از این آگاهان می گوید امریکا در تلاش آغاز از سرگیری گفتگوهای صلح با طالبان بدون حضور حکومت افغانستان است:
« از کابل مولوی متوکل و وحید مژده خواسته شده بودند، از آقای مژده خبرندارم اما مولوی متوکل رفته است. افراد دیگر که در آنجا حضور دارند، عبارت اند از مولوی ضعیف، مولوی نجیب الله سابق قنسول در پشاور، مولوی عبدالعزیز، سید طیب آغا، آقای معتصم و نیز وزیر سابق تحصیلات. امریکا می خواهد در قطر مستقیماً با طالبان مذاکره کند، در این مذاکرات دولت افغانستان سهمی ندارد. »

حکومت افغانستان در مورد سفر این افراد به قطر تا اکنون تبصره نکرده است. گزارش ها مبنی بر تلاش ها برای آغاز گفتگوهای صلح با طالبان در قطر در حالی منتشر می گردند که یک هیات شورای عالی صلح افغانستان هفتهء گذشته به پاکستان سفر کرد.

در جریان این سفرکه به ریاست صلاح الدین ربانی رییس شورای عالی صورت گرفت، مقام های پاکستانی شماری از زندانیان طالب را از زندان های این کشور آزاد ساختند. رییس شورای عالی صلح افغانستان رهایی این افراد طالبان را گام مهمی در جهت تقویت گفتگوهای صلح خواند.

سید فتح محمد بها