-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۲۹, دوشنبه

عبدالله اوجالان؛ اسطورۀ مردم کردستان


صدها زندانی کرد تبار درترکیه تلخی می کشند برای آزادی.


صدها زندانی کرد در ترکیه در پی درخواست عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، به اعتصاب غذا پایان دادند.
اوزترک ترکدوغان، مسئول یک گروه حقوق بشری ترک ضمن تائید این خبر گفته است که زندانیان اعتصابی کرد بنا به درخواست آقای اوجالان امروز (یکشنبه ۱۸ نوامبر) اعتصاب غذای خود را شکستند.
حدود ۱۷۰۰ زندانی کرد در زندان‌های ترکیه در اعتراض به وضعیت عبدالله اوجالان و موانع موجود در آموزش و استفاده از زبان کردی به مدت ۶۷ روز دست به اعتصاب غذا زده بودند.
محمد اوجالان، برادر عبدالله اوجالان در بیانیه ای اعلام کرد: "امروز (یکشنبه ۱۸ نوامبر) با برادرم در زندان ایمرالی ملاقات کردم. او گفت که این اقدام آنها به هدف رسیده است. بدون هیچ تردیدی آنها باید به اعتصاب غذا پایان دهند."
پزشکان گفته بودند که در صورت پایان نیافتن این اعتصاب، زندانیان بزودی جان خود را از دست خواهند داد.
زندانیان در مدت اعتصاب از خوردن غذا خودداری کردند و تنها آب، شکر و و برای طولانی کردن اعتصاب از ویتامین استفاده می‌کردند.
اعتصاب‌کنندگان خواستار پایان دادن به حبس انفرادی ۱۳ ساله عبدالله اوجالان رهبر زندانی پ‌ک‌ک، امکان دفاع در دادگاههای ترکیه به زبان مادری و بر‌داشتن موانع استفاده از زبان کردی در مراکز رسمی و آموزشی ترکیه شده‌ بودند.
ترکیه در سال های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ شاهد اعتصاب غذای زندانیان کرد بود. در آن زمان حدود ۱۰۰ زندانی سیاسی که اعتصاب غذا کرده بودند جانشان را از دست دادند.
گفته شده که این اعتراض‌ها نشان دهنده افزایش تنش بین دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و پ‌ک‌ک است.
ترکیه آقای اوجالان را مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار نفری می داند که در درگیری بین پ‌ک‌ک و نیروهای دولتی کشته شدند.
ترکیه ، آمریکا و اتحادیه اروپا، پ‌ک‌ک را گروهی تروریستی می‌دانند.