-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۸, چهارشنبه

اژدهای انقلاب مصر چرا دم تکان می دهد؟


4 کشته و 166 زخمی در درگیری بین هواداران و مخالفان مرسی

گزارشگر تلویزیون العربیه بامداد چهارشنبه 28-11-2012 از کشته شدن 4 نفر و زخمی شدن 116 تن در درگیری میان مخالفان مرسی رئیس جمهور مصر و هواداران وی در مناطق مختلف این کشور خبر داده است.

بر اساس این گزارش افراد پلیس در میدان التحریر برای متفرق کردن تظاهرکنندگان مخالف از گاز اشک آور استفاده کردند.

این درگیری ها پس از آن آغاز شد که دهها هزار نفر در پایتخت به نشانه اعتراض به فرمان اخیر مرسی از روز جمعه هفته گذشته در میدان التحریر تجمع کرده‌اند.

به گزارش العربیه نیروهای سیاسی و فعالان مدنی این کشور امروز چهارشنبه برای نافرمانی مدنی گسترده تری فراخوان دادند.

طبق این گزارش هم زمان با برگزاری تظاهرات گسترده در میدان التحریر، هیئت قضات مصر خواستار اعتصابی فراگیر در همه شهرهای این کشور شده است.

شورای عالی قضات مصر اعلام کرد تا عقب نشینی مرسی از مواضع خود بویژه فرمان اخیر وی، در میدان التحریر به تظاهرات ادامه خواهند داد.

این در حالی است که بر اثر درگیری های روز گذشته و امروز میان هواداران مرسی و مخالفان او در میدان التحریر و دیگر مناطق قاهره دست کم 116 تن زخمی شدند.

بر اساس این گزارش علاوه بر میدان التحریر مناطقی مختلف دیگری مانند المنصوره، المحله الکبری، دلتا نیل و منیا جنوبی شاهد تظاهرات مشابهی علیه مرسی بوده است.

همچنین در شهرهای بزرگ اسکندریه و سوئز نیز صدها تن در اعتراض به فرمان مرسی دست به تظاهرات زدند.

براثر تظاهرات ودرگیری میان مخالفان وهواداران مرسی در شهرهای مختلف این کشور تاکنون بیش از 4 تن کشته شدند.

به گزارش روزنامه های مصری در برخی از شهر های مصر تظاهرکنندگان خشمگین مخالف فرمان اخیر مرسی دفاتر حزب اخوان المسلمین را به آتش کشیدند.

محمد مرسی رئیس جمهور مصر روز پنجشنبه هفته گذشته با صدور فرمانی، ضمن گسترده کردن اختیارات خود، بر لازم اجرا بودن فرمان های دولتی تا زمان تصویب قانون اساسی جدید این کشور تاکید کرده است.

وی همچنین در فرمان جدید خود اجازه تجدید نظر در تصمیماتش را از دستگاه قضایی مصر سلب کرده است.

مخالفان می گویند مرسی از نظر قانونی اختیار چنین فرمانی را ندارد و آن را نوعی "دیکتاتوری و نقض قانون " تلقی کردند.