-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آبان ۲۸, یکشنبه

رئیس دفترمارشال فهیم چرا مخفیانه به ایران می رود؟سرکنسولگری افغانستان در شهر مشهد ایران ، از جمله نمایندگی هایی است که بیشترین درآمد مالی را در میان نمایندگی های سیاسی افغانستان در جهان داشته است.
این نمایندگی سیاسی اغلب با فراز و نشیب هایی نیز همراه بوده است.

تعیین سرکنسول و افراد بلند پایه در این نمایندگی از جمله مسایلی بوده که اغلب زورمندان توان آن را داشته اند و معمولا در زمان زمامداری مارشال فهیم ، نیروهای خاص ایشان در این نمایندگی مقرر شده اند.

گاهی افرادی که حتی یک روز هم در وزارتخارجه کار نکرده و شاید از جلوی درب وزارتخارجه هم گذر نکرده باشند ، به عنوان سرکنسول یا رییس امور کنسولی و یا در دیگر مدارج در این نمایندگی گماشته شده اند.

افرادی مانند عبیر اعتبار که زمانی پدرش در مشهد سرکنسول بود و کلی در آن زمان برای مردم بیچاره ما فخر فروخت و... فعلا رییس دفتر جناب مارشال است.

شنیده می شود که عبیر اعتبار از جناب سرکنسول هم بیشتر قدرت دارد و با سلیقه خودش برای مردم درمانده ما مشکل تراشی می کند بدون اینکه جناب سرکنسول بتواند در این زمینه ابراز قدرت کند.

بیایید کمی به گذشته برگردیم !
حدود یکسال و نیم پیش ، آقای یوسف اعتبار رییس دفتر جناب مارشال ، پسر خود عبیر اعتبار را بدون اینکه سابقه کاری در این زمینه داشته باشد، به وزارتخارجه معرفی نمود تا او را به عنوان دیپلمات به ایران بفرستند.
رییس امور اداری وزارتخارجه هم ایشان را بدون طی نمودن مراحل اداری به ایران فرستاد و او را به عنوان سکرتر 3 به کنسولگری افغانستان در شهر زاهدان ایران معرفی کرد.

جناب عبیر اعتبار ناراحت از این انتصاب و به رسم اعتراض به کابل رفت و پدرشان او را دوباره به ایران فرستاد. اما اینبار با یک رتبه بالاتر در درجه سکرتر 2 و در کنسولگری مشهد.

عبیر اعتبار سرمست از این انتصاب به مشهد آمد و یک خانه را به مبلغ یکصد میلیون تومان در یکی از بهترین نقاط شهر مشهد به گرو گرفت و موتر سانتافه صفر کیلومتر هم خرید و پلاک سیاسی هم برآن نصب کرد.

در کنسولگری مشهد هم بخش رودپاس ها که اجازه ورود تجار ایرانی و موترهای باربری را دارد در دست گرفت و در این بخش به اندازه کافی برای مردم مشکل آفرینی کرد.
در دفتر کارش بر سر تجار ایرانی وسایل خرید و پول زیادی از این طریق به جیب زد.

گفته می شود که فردی بنام بیات که یک ایرانی است و در مشهد شرکت تجارتی دارد واسطه جناب اعتبار با تجار و موتر داران ایرانی بود که تجار ایرانی با پرداخت مبلغ گزافی به این آقای بیات ، فرم رودپاس و اجازه نامه ورود به افغانستان را دریافت می کردند.

اما کسانی که خودشان به کنسولگری مراجعه می کردند باید مدت ها منتظر صدور وردپاس شان می بودند و دست آخر هم دچار مشکل می شدند که باز از طریق همان شرکت ایرانی موضوع با پرداخت پول حل می گردید.

در این اواخر از بخش اداری وزارتخارجه در کابل، فردی بنام آریایی به عنوان سکرتر 1 به مشهد آمد و متصدی امور کنسولی و پاسپورت گردید. دیری نپایید که جناب اعتبار احساس کرد این بخش زمینه درآمدی بیشتری دارد، لذا با زور پدرش سکرتر 1 را برکنار و خود که رتبه سکرتر 2 است، این بخش را تصرف نمود.

اولین اقدام وی در این بخش ، بند نمودن صدور پاسپورت بود که بدین وسیله بتواند روزنه های بازار آزاد پاسپورت را باز کند و طی چند روز اخیر تعداد زیادی از هموطنان ما که برای دریافت پاسپورت به این نمایندگی مراجعه می کنند، سرگردان و با چشمانی نمناک با دست خالی از آنجا می روند.

در میان مراجعه کنندگان فردی بود که کارت های شناسایی خود و خانواده اش را باطل کرده و برای دریافت اقامت رسمی ایران نیاز به پاسپورت دارد، در طرف دیگر کسی است که برای دخترش که او را به خارج عروس کرده است و دعوتنامه اش آمده ، نیاز به پاسپورت دارد و در طرف دیگر ... بگذریم که مشکلات زیاد است و پاسپورت بند !

این بندش پاسپورت توسط جناب اعتبار در حالی اجرایی گردیده که دیگر نمایندگی های افغانستان در ایران ، روال عادی خود را طی می کنند و به مردم پاسپورت می دهند. هرچند ...

یک خبر دیگر در همین زمینه ، جناب محمد یوسف اعتبار که رییس دفتر مارشال فهیم است ، هر دوماه یکبار به ایران می آید و موتر سیاسی کنسولگری با خدمات ویژه در خدمت ایشان است و حدودا 20 روزی در ایران می ماند و دعوت تجار افغانی و ایرانی است و بجای رسیدگی به کار های دفتری جناب مارشال ، به ایشان در مشهد خوش می گذرد.

این قصه سر دراز دارد... شاید فرصتی دیگر ...
نشرشده درشبکه اطلاع رسانی افغانستان