-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۷, سه‌شنبه

بازی با مغز ها

نیویارک تایمز

درحالی که گزارش های روز گذشته از استقرار ده هزار سرباز امریکایی درافغانستان پس از سال 2014 حکایه داشت، اینک رقم نیروها را ده برابر کمتر نشان می دهند. روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیر اش مطلبی را در مورد افغانستان به نشر رسانیده و در آن، از پلان خروج نیروها از آن کشور سخن می گوید.

روزنامه از قول مقامات ارشد امریکایی می نویسد، طراحان نظامی امریکایی و متحدین آنها، پلان وسیع را برای نیروهایی طرح می کنند که قرار است بعد از انتقال کامل مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان در سال 2014 در افغانستان باقی بمانند، به شمول تعداد محدود از نیروهای که عملیات ها بر ضد القاعده به پیش خواهند برد.

یک مقام نظامی گفته است، بر اساس پلان که طرح می شود، تعداد نیروهای ضد تروریزم که در افغانستان بعد از سال 2014 باقی خواهند ماند، شاید کمتر از هزار نفر باشد.

سربازان ناتو همزمان با این، در قرارگاه های بزرگ نظامی در افغانستان، فعالیت های مشورتی به نیروهای افغان را هم به پیش خواهند برد، ولی نقش جنگی آنها در میدان جنگ کم خواهد بود.

به نوشته نیویارک تایمز، تصمیم نهایی در مورد رقم نیروهای ناتو در افغانستان بعد از سال 2014 و نحوهء ماموریت آنها تا حال، از سوی ایالات متحده و متحدین آن، گرفته نشده است.

ولی گفته می شود یکی از انتخاب ها این است که، حدود 10 هزار سرباز امریکایی و چندین هزار نیروی کشور های دیگر در افغانستان باقی بمانند.