-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۵, یکشنبه

پاکستان وافغانستان با مذاکرات قطر مخالف اند

توضیحات احمد وحید مژده

برخی از اشتراک کننده های یک سیمینار در مورد صلح که هفتهء گذشته در قطر راه اندازی گردید، می گویند نماینده های طالبان در این کشور اکنون نیز تمایل زیاد به آغاز گفتگو های صلح با امریکا دارند.

وحید مژده یکی از آگاهان سیاسی افغان نیز با برخی از مقام های پیشین طالبان در این سیمینار شرکت داشت.

آقای مژده به روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت: با نماینده های گروه طالبان در قطر دیدار کرده و آنان به این نظر اند که برای حل مشکلات کنونی افغانستان به زودی باید یک راه حل سیاسی دریافت گردد.

وی می گوید، پاکستان تلاش می کند تا مانع آغاز دوبارهء گفتگو های صلح در قطر گردد و دراین زمینه حکومت افغانستان هم نظر مشابه دارد:

« پس از آن پاکستانی ها بسیار کوشش کردند و با حکومت افغانستان نزدیک شدند تا این پروسه دوباره آغاز نگردد، حتی حالا پاکستان به بسیار تاکید می گوید که تمام گفتگو های صلح باید به رهبری حکومت افغانستان انجام شوند. در حقیقت این مساله مخالفت آشکار با گفتگو های قطر است که حکومت افغانستان هم همین موقف را دارد.
علاقمندی به گفتگو های صلح موجود است. من با آنان صحبت داشتم، آنان منتظر اند که این پروسه دوباره آغاز گردد و امریکایی ها در آن سهم داشته باشند.»


هفتهء گذشته دوحه مرکز قطر میزبان سیمینار یک روزه در رابطه به پروسهء صلح در افغانستان بود.

در این سیمینار که از سوی یک مرکز تحقیقاتی راه اندازی گریده بود، برخی از مقام های پیشین طالبان به شمول ملا وکیل احمد متوکل و ملا عبدالسلام ضعیف تعدادی از نویسنده ها و محققین غربی نیز حضور داشتند.

وحید مژده می گوید: در حال حاضر شماری از نماینده های گروه طالبان از جمله سید طیب آغا، شیر محمد عباس ستانکزی و سهیل شاهین در قطر به سر می برند.

به اساس اظهارات وی، قرار بود پارسال نیز گفتگو های صلح میان امریکا و طالبان آغاز گردد اما پاکستان به خاطر سبوتاژ آن تلاش کرد.

به گفتهء آقای مژده، پاکستان حاجی ابراهیم، برادر جلال الدین حقانی را به امریکایی ها نمایندهء اصلی طالبان معرفی کرده به دوبی فرستاد اما این تلاش ها به جای نرسید.

با این حال مسوولان شورای عالی صلح افغانستان این ادعا ها را نادرست می خوانند که گویا حکومت این کشور با گفتگو های صلح در قطر مخالف است.

حبیب الله فوزی مسوول کمیتهء روابط بین المللی این شورا در مورد گفت:

« من فکر نمی کنم که دولت افغانستان در مورد مذاکرات قطر مخالفت کرده باشد و یا مخالفت بکند.
البته تا جایی که ما موقف حکومت افغانستان را می دانیم این است که مالکیت مذاکرات صلح با مخالفان به دست افغان ها باشد.
اما ما امیدواریم که مذاکرات در قطر آغاز گردند.»


طالبان سال گذشتهء میلادی پذیرفتند که حاضر اند در قطر با مقام های امریکایی مذاکره کنند.

گشایش دفتر سیاسی برای طالبان در قطر و رهایی زندانیان طالب از زندان گوانتانامو از شرایط  مهم آنان برای آغاز این مذاکرات بود.

اما بعداً طالبان اعلام کردند که این مذاکرات را به علت موقف مبهم ایالات متحده به حالت تعلیق درآوردند.

در این حال برخی از آگاهان سیاسی به این باور اند که بارک اوباما پس از انتخاب مجدد اش به عنوان رییس جمهور امریکا برای پایان درگیری های افغانستان مذاکرات صلح را با طالبان دوباره آغاز خواهد کرد.

سید فتح محمد بها