-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۷, سه‌شنبه

امریکا آب سرد روی دست پاکستان وایران ریخت


استقراردایمی ده هزار سرباز امریکایی پس از 2014 / خبر آزاردهنده به محافظه کاران افغانستان که صیغۀ خود با امریکا را به هم زده اند!


روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز دوشنبه (۲۶ نوامبر) در گزارشی نوشته است که مقام‌های آمریکایی در حال بحث روی تعداد و شکل نیروهای هستند که می‌خواهند پس از ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند.
وال استریت‌ژورنال دیگر روزنامه آمریکایی هم گزارش داده که اگر مقام‌های افغانستان موافقت کنند، آمریکا می خواهد ده هزار سرباز این کشور پس از ۲۰۱۴ در افغانستان بمانند.
این گزارش ها حاکی است که برنامه ریزی در افغانستان برای بعد از ۲۰۱۴ اولین سوال کاری دولت اوباما است.
به همین دلیل، آمریکا گفتگوها با مقام‌های افغان بر سر یک موافقتنامه امنیتی با این کشور را برای بعد از ۲۰۱۴ شروع کرده و هدف اصلی از این موافقتنامه تعریف چگونگی حضور نیروهای آمریکایی بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان است.
گزارش وال استریت حاکی است که مقام های دولت اوباما می خواهند حدود ده هزار نیرو را در افغانستان نگه دارند.
نیویورک تایمز در مقابل می‌نگارد که یکی از گزینه ها حفظ ده هزار سرباز آمریکایی و چند هزار سرباز غیرآمریکایی از دیگر کشورهای ناتو است.
سینا علی‌نژاد، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می‌گوید در نهایت اینکه چه تعداد نیرو در افغانستان باقی خواهند ماند به چند عامل وابسته است.
نخست اینکه پیشنهاد ژنرال جان آلن فرمانده آمریکایی نیروهای ائتلاف در افغانستان در این زمینه چه خواهد بود.
وال استریت ژورنال گزارش داده که آقای آلن در پیشنهاد غیررسمی خواستار حفظ شش هزار تا ۱۵ هزار سرباز شده است.
به گفته گزارشگر بی بی سی، عامل دیگر این است که افغانستان و آمریکا در مورد موافقتنامه درازمدت امنیتی به توافق برسند و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با حضور چنین نیرویی موافقت کند.
وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های افغان گزارش داده است که آقای کرزی مایل به پذیرش این نیروها است اما یکی از مسایل مورد بحث مصونیت قضایی نیروهای آمریکایی است که تا کنون حل نشده است.
آمریکایی قبلا بر سر این مسئله با دولت عراق به توافق نرسیدند و این مسئله باعث شد که تمامی نیروهای خود را از آن کشور خارج کنند.

سرعت تخلیه نیروها از افغانستان

سینا علی‌نژاد گزارشگر بی بی سی در واشنگتن می‌گوید که موضوع دیگری که این روزها ذهن مقام‌های آمریکایی را به طور جدی بخود مشغول کرده این است که آمریکا نیروهای خود را از افغانستان با چه سرعتی خارج کند.
روزنامه نیویورک تایمز نوشته که احتمال دارد افسران ارتش و مقام های دولت باراک اوباما در این مورد دچار اختلاف نظر شوند.
یکی از مسایل مورد اختلاف فراروی امضای توافقنامه‌ امنیتی میان افغانستان و آمریکا، مصونیت قضایی نیروهای آمریکایی است
زیرا به نوشته این روزنامه بسیاری از مقام های کاخ سفید می خواهند تخلیه نیروها با روندی ثابت انجام شود اما پنتاگون مایل به نظر ژنرال آلن است که می خواهد بخش مهم نیروها تا زمستان سال آینده که درگیری ها تقریبا متوقف می‌شود، در افغانستان بمانند.
دو مقام به نیویورک تایمز گفته‌اند که اگر توصیه ژنرال آلن چنین باشد، به این معنی خواهد بود که ۶۰ هزار نیروی آمریکا حداقل تا پایان سال آینده در افغانستان باقی خواهند ماند.
گزارشگر بی بی سی می‌گوید بعضی اعضای ممتاز حزب دموکرات در کنگره گفته اند که می خواهند سال آینده شاهد روند ثابت کاهش نیروها باشند اما جمهوری خواهان استدلال کرده‌اند که این روند بیش از حد سریع است و ممکن است دستاوردهای نظامی را باطل کند.
در حال حاضر ۶۶ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند.
با این حال مقام های آمریکایی تاکید دارند که اول می‌خواهند تعیین کنند که بعد از ۲۰۱۴ چه تعداد نیرو در افغانستان خواهد ماند، بعد در مورد سرعت کاهش نیروها در دو سال آینده تصمیم خواهند گرفت.