-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ آذر ۱۳, دوشنبه

پاکستان: رهایی ملابرادر بسته به موافقه امریکا است

این مقام پاکستانی: اگر ما طالبان را آزاد کردیم و مذاکرات به نتیجه نرسید، چه؟

پایگاه خبری «اکسپرس تریبون»  پاکستان به نقل از یک مقام آگاه نوشت که پاکستان فقط زمانی اعضای ارشد طالبان را آزاد می‌کند که همه بازیگران اصلی،از جمله آمریکا، با آن موافق باشند.
وی که با توجه به حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود، افزود: در حال حاضر آمریکا موضع روشنی درباره این موضوع اتخاذ نکرده است و بنابراین ما نمی‌توانیم در این باره  ریسک کنیم.
به گفته این منبع، به نظر می‌رسد که آمریکا برای آزاد کردن ملا برادر شروطی داشته باشد و اگرچه در گذشته، واشنگتن خواستار استرداد ملا برادر شده بود اما مقامات پاکستانی این درخواست را رد کرده بودند.
به نظر می‌رسد در مذاکرات رده بالا بین پاکستان و افغانستان هر دو طرف تصمیم گرفتند موضوع را با آمریکا مطرح کنند.
پاکستان مکانیسمی را پیشنهاد کرده است که طی آن، به منظور تسهیل مذاکرات صلح با شبه نظامیان، کادر ارشد طالبان آزاد خواهند شد.
این مقام پاکستانی اضافه کرد: اگر ما طالبان را آزاد کردیم و مذاکرات به نتیجه نرسید، چه؟ امکان آن وجود دارد که پاکستان را مسئول آن بدانند. ما می‌خواهیم از این سناریو جلوگیری کنیم. به همین دلیل است که ما هم از افغانستان و هم از آمریکا یک خط مشی روشن می‌خواهیم.
سخنگوی سفارت آمریکا در اسلام‌آباد نیز در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا برای آزادی ملا برادر شروطی دارد یا خیر پاسخ داد که واشنگتن از تلاش‌های پاکستان و افغانستان برای یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به یک دهه جنگ استقبال می‌کند.
اخیرا سفیر سابق پاکستان در افغانستان نیز در مصاحبه‌ای، با اشاره به موضع مبهم آمریکا در قبال افغانستان، پیش‌برد مذاکرات صلح را منوط به شفاف‌سازی سیاست‌های آمریکا در قبال افغانستان دانست.
با این حال، به گزارش این منبع، یک مقام پاکستانی دیگر مدعی شد که ملا برادر خود تمایلی ندارد تا به افغانستان یا آمریکا تحویل داده شود.
این مقام پاکستانی گفت: موضع وی از زمان دستگیری تاکنون تغییر زیادی نکرده و به نظر می‌رسد که ملا برادر همچنان به طالبان وفادار است.
این در حالی است که روزنامه «پاکستان تودی» به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشت که با توجه به دیدار موفقیت‌آمیز وزیر خارجه افغانستان با مقامات اسلام‌آباد، انتظار می‌رود که ملا برادر به زودی آزاد شود.
به گزارش این روزنامه، پاکستان و افغانستان برای بررسی موضع زندانیان، کمیسیونی تشکیل داده‌اند که به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد.
ملا برادر در سال 2010 و در حالی که مشغول انجام مذاکرات صلح با آمریکا و دولت افغانستان بود، در شهر کراچی پاکستان دستگیر شد و هم اکنون نیز در اختیار دولت اسلام‌آباد قرار دارد.