-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ دی ۸, جمعه

طالبان حالا در تلاش کسب موقف سیاسی می باشند

روزنامه لاس انجلس تایمز می نویسد، از اظهارات اخیر طالبان معلوم می شود که احتمال دارد آنها موضع گیری خود در باره آینده افغانستان را نرمتر ساخته باشند.

ولی حتی کسانی که خوشبین هستند که تماس های صلح از سرگرفته خواهد شد آنها هم شک دارند که قبل از خروج قوای بین المللی از افغانستان در سال 2014 کدام توافق صلح به میان آید.

اما تحلیل گران دیگر به این باور اند که پیشنهادات اخیر طالبان در گردهمایی پاریس صرف جنبه تبلیغاتی داشته که به هدف بهبودی سیمای سیاسی این گروه نزد افغان ها و جامعه بین المللی ارایه شد.

در گفتگوهای غیر رسمی هفته گذشته در پاریس، نمایندگان حکومت افغانستان، مخالفین سیاسی حکومت و طالبان اشتراک ورزیدند.

طالبان در این گردهمایی گفتند که آنها خواهان انحصار قدرت نیستند. آنها همچنان وعده کردند که حقوق اقلیت ها و زنان را که هنگام فرمانروایی یازده سال قبل این گروه محروم ساخته شده بودند رعایت خواهند کرد.

ولی دلیلی وجود دارد که با این اظهارات طالبان باید برخورد محتاطانه صورت گیرد.

برخی از تحلیل گران داخلی و خارجی به این باور اند که گروه طالبان دچار اختلافات داخلی بر سر قدرت می باشد. تماس های مقدماتی میان نمایندگان سیاسی طالبان و امریکایان در قطر با واکنش شدید قوماندانان نظامی این گروه مواجه شد و این تماس ها متوقف گردید.

روزنامه لاس انجلس تایمز می نویسد که شورشیان طالب درک می کنند که تقاضای خروج سریع قوای امریکایی از افغانستان در داخل امریکا رو به افزایش است، لذا برخی آنها به این باور اند که تا خارج شدن این نیروها باید صبر کنند و پس از آن برای کسب موقف سیاسی چانه بزنند.

روزنامه می نویسد تلاش های را که حکومت رییس جمهور کرزی برای مذاکرات با طالبان آغاز کرده بود پس از کشته شدن برهان الدین ربانی رییس جمهور سابق افغانستان و رییس شورای عالی صلح از پا افتاد.

ولی به نظر می رسد که تلاش های دولت افغانستان برای جلب همکاری اسلام آباد در امور صلح افغانستان در این اواخر پیشرفت های داشته است. پاکستان شماری از قوماندانان طالبان را که کابل فکر می کند با مسیر مذاکرات کمک خواهند کرد و در پاکستان زندانی بودند رها ساخت.

هرچند طالبان گفتگو و مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان را رد می کنند ولی برای توضیح نظر سیاسی خود نمایندگان خود را به گردهمایی اخیر پاریس فرستادند.

لاس انجلس تایمز می افزاید که عبدالحکیم مجاهد سفیر سابق طالبان که از سوی شورای عالی صلح افغانستان در نشست پاریس اشتراک کرد، این گردهمایی را یک گام بسیار مثبت به سوی صلح و آشتی خواند.

او می گوید که از مدت چندین سال به این سواین نخستین باری بود که مردم افغانستان از اقوام و جریانات سیاسی مختلف باهم نشستند و در باره مشکلات کشور خود صحبت کردند.

روزنامه لاس انجلس تایمز نظر سید فاضل سنچارکی سخنگوی ایتلاف ملی به رهبری داکتر عبدالله را نیز نقل کرده که می گوید، قضاوت در باره نیت های طالبان قبل از وقت می باشد. آنها همزمان با ادامه جنگ در گفتگوی سیاسی اشتراک می کنند.

داکتر عبدالله در انتخابات سال 2009 با رییس جمهور کرزی رقابت داشت.