-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ بهمن ۸, یکشنبه

مختار بالمختار کیست؟

بالمختار از جنگجویان سابق درافغانستان است که درحزب اسلامی جنگیده واز استاد سیاف، ملاطفت ها دیده است.

ماجرای حملۀ یک گروه از افراد مسلح به تاسیسات تصفیۀ گاز عین الامیناس در الجزایر که به کشته شدن ده ها گروگان انجامید، نگاه رسانه ها را به سوی شخصی جلب کرد که گفته می شود رهبری این گروه را به عهده داشت. وی مختار بالمختار است که از وی به عنوان مغز متفکر این گروه نام برده شد. یک سایت انترنتی به نام «صحرا میدیا» که گفته می شود مربوط به پیکار جویان سومالیایی است، پیام تصویری از مختار بالمختار را به نشر رسانید که در آن وی خواهان قطع مداخلۀ فرانسه در مالی شده بود.
اما جالب است که این مرد که اکنون رهبری یک گروه به نام «نقابداران» را به عهده دارد، از مجاهدینی است که در اواخر دهۀ هشتاد میلادی زمانی که هنوز 19 سال سن داشت، به افغانستان آمد و در اینجا علیه ارتش سرخ جنگید. او ابتدا به پیشاور آمد و در مجلس درس شهید عبدالله عزام شرکت کرد. بعد به غند سرحدی «خل دند» در خوست و سپس به مرکز تمرینات نظامی «جهادوال» در پکتیا رفت و آموزش های لازم نظامی را فرا گرفت. این مراکز نظامی متعلق به حزب اسلامی به رهبری حکمتیار بود. مدتی را هم در مرکز نظامی ابوشهید در شرق افغانستان سپری کرد. او در جنگ علیه نیروهای شوروی سهم گرفت و یک چشم خود را در این جنگ ها از دست داد.
در سال 1992 بعد از سرنگونی حکومت داکتر نجیب الله، بعضی از مجاهدین عرب در جنگ های داخلی درگیر شدند. عده ای از آنان اگر توان رفتن داشتند، به کشورهای عربی بازگشتند و عده ای هم به مراکز دیگر بحران از جمله تاجیکستان، آذربایجان، چچنیا، بوسنیا و سومالیا رو آوردند.
در جریان جنگ های تنظیمی در کابل، یک گروه از مجاهدین الجزایری در نزدیکی کابل به دست نیروهای احمدشاه مسعود بازداشت گردیدند، اما بعد از چند روز به وساطت استاد سیاف مجددا آزاد شدند که مختار در میان آنان بود. او بعد از این جریان، تصمیم به بازگشت به الجزایر گرفت و در آنجا همراه با چند نفر دیگر، یک گروه جنگجو به نام شاخۀ القاعده در مغرب عربی را بنیاد نهاد.
خبرگزاری بست باستان