-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ بهمن ۵, پنجشنبه

محمدخاتمی: نظام در خطر است


در سیاست های خود تجدید نظر کنند. 

اعضای سازمان جوانان مجمع نیروهای خط امام با محمد خاتمی دیدار کرده اند و وبسایت خبری محمد خاتمی گزارش این دیدار و سخنان مهم وی را منتشر کرده است.محمد خاتمی در این دیدار گفته است:
ما جمهوری اسلامی می خواهیم. جمهوری یعنی جمهوری باشد. جایگاه مردم مشخص باشد. نسبت دولت با مردم معلوم و حکومت تابع مردم باشد. در مقابل مردم مسؤول باشد. حکومت بداند رای مردم چیست و طبق آن اقدام کند. حکومت مصالح ملی را در نظر بگیرد و این امکان را ملت داشته باشد که آن را جا به جا کند. اینها جمهوری است. البته اسلامی هم باید باشد. اسلامی که احکامش؛ اخلاقش، ادبش باید اجرا شود. جمهوریتی که با دموکراسی سازگار باشد. دموکراسی اش بر خلاف معیارهای اساسی اسلام نباشد. نه اسلامی که رای مردم را قبول ندارد. اسلامی که می گوید فرد و یا جریان خاصی به هر قیمتی شده بر مردم حکم براند و هیچ کس هم حق و اراده و اختیاری نداشته باشد. این اسلام با جمهوری اسلامی سازگار نیست. من، وضع کنونی را خیلی بد می دانم. فکر می کنم مساله تحریم ها و مشکلاتی که هست یا ایران را به تسلیم وا می دارد، یا خود به خود مثل شمعی که آب می شود از بین می رود و این خطر بسیار بزرگی است. در دل ایران هم مشکلات زیادی وجود دارد وبه همین دلیل هم هست می گوییم نباید براندازی شود. چون به اصل انقلاب و جمهوری اسلامی اعتقاد داریم و اگر هم انتقادی داریم اینست که چرا از اصولی که به اصل نظام و جمهوری اسلامی مربوط است انحراف پیدا شده؟ باید برگردیم به اصولی که در متن انقلاب و مورد قبول مردم بود. این طور نیست که اگر هم براندازی شود، مشکلات ایران حل خواهد شد. از هرج و مرج تا تجزیه مسائلی است که می تواند ایران را تهدید کند. برای جلوگیری از اینها باید تجدید نظری در سیاست ها رویکردها بشود. چه کسی گفته که چون رهبری دینی در نظام ما هست از امام گرفته تا رهبر کنونی قابل نقد نیستند؟ این غلط است. آنها هم انسان هایی هستند مثل انسان های دیگر و باید هم نقد شوند.