-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ بهمن ۶, جمعه

جان کیری: انتخابات افغانستان را از نزدیک زیر نظر داریم

باید این باور ایجاد شود که حکومت آینده درافغانستان دارای مشروعیت خواهد بود. 

جان کیری، نامزد وزارت خارجه امریکا به روز پنجشنبه در اظهاراتش به شماری از اعضای کانگرس امریکا، روی انتخابات در افغانستان هم تماس گرفت و گفت: باید در سال 2014 میلادی، انتخابات ریاست جمهوری قابل پذیرش در افغانستان برگزار شود.

این سناتور شصت و نه ساله حزب دموکرات که برای بیست و هشت سال در سنای امریکا کار کرده، اخیراً از سوی رئیس جمهور بارک اوباما بحیث نامزد برای احراز مقام وزارت خارجه آنکشور معرفی شد.

او در سال 2009 میلادی، پس از برگزاری دور اول انتخابات ریاست جمهوری به افغانستان رفت و به همین خاطر اندکی در مورد انتخابات سال 2014 ابراز تردید کرده است.

« برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قابل پذیرش در سال 2014، مکمل نخواهد بود و ما هم قادر نخواهیم شد تا  در این پروسه کمالی داشته باشیم زیرا دلایلی وجود دارند. اما داشتن یک انتخابات که معیار های اصلی را پوره کند و به باور ناظرین بین المللی و معیار های ما قابل پذیرش باشد، این توانایی را برای ما میدهد تا تمامی پروسه انتقال را که می خواهیم انجام دهیم و این باور را داشته باشیم که حکومتی جانشین در سال 2014 مشروعیت دارد. اگر مشروعیت نداشت، اگر ما به تلاش های خود موفق نشدیم، آن وقت خیلی خیلی مشکل خواهد بود تا مردم امریکا و سایر متحدین ما در آیساف را تشویق کنیم که در این تلاش ها با ما دخیل باشند. »

سناتور جان کیری در بخشی دیگری از اظهاراتش به دستآورد ها در افغانستان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 9 میلیون کودک به مکتب می روند و نیمی از آنها را دختران تشکیل میدهند. در حالیکه این ارقام در سال 2001 میلادی به هشت صد هزار کودک می رسید و یک دختر هم در میان آنها شامل نبود.

به گفته او، هر فرد در کانگرس امریکا باید به این دست آورد افتخار کند و به این همکاری ادامه دهد. گفته می شود که آقای کیری در پالیسی اش در امور افغانستان و پاکستان فعال بوده و چند بار به افغانستان هم رفته است.

او در جریان صحبت به شماری از اعضای کانگرس امریکا از سفرش پس از انتخابات گذشته ریاست جمهوری یاد کرد و گفت: سوالات زیادی در آن زمان وجود داشت.

« من شخصاً به صورت مستقیم در انتخابات گذشته با رئیس جمهور کرزی دیدن کردم. در آن وقت سوالات جدی در مورد  قواعد این پروسه وجود داشت و ما مجبور بودیم که به نحوی در این باره تفاهم کنیم. من فکر نمی کنم که این بار برای تفاهم جایی وجود داشته باشد. پس این یک ابتکار خیلی خیلی مهم است و من قاطعانه اطمینان میدهم که ما از خیلی نزدیک این را مواظبت خواهیم کرد. »

با آنکه بعضی نگرانی ها در مورد برگزاری انتخابات افغانستان وجود دارد، اما مقامات افغان همواره اطمینان داده اند که انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 با شفافیت برگزار خواهد شد.