-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ بهمن ۱۲, پنجشنبه

مانور بین المللی پاکستان علیه امریکا

پاکستان کنترل «بندر گوادر» را به چین داد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، قمر الزمان کائره وزیر اطلاع رسانی پاکستان در این زمینه گفت: شرکت psa سنگاپور توانایی مدیریت پروژه بندر گواتر را ندارد و بنابراین بعد از توافقاتی که با شرکت چینی انجام می‌شود از این پروژه کناره گیری می‌کند.
کائره تأکید کرد: مدیریت پروژه بندر گوادر که تأثیر زیادی در بهبود وضعیت اقتصادی پاکستان دارد به طور کامل به چین سپرده می‌شود و فشار‌های خارجی (آمریکا) هیچ تأثیری در این زمینه ندارد.
سنگاپور، سریلانکا و چین در پروژه بندر گوادر سرمایه‌گذاری کرده‌اند و بنگلادش نیز برای سرمایه‌گذاری در این پروژه اعلام آمادگی کرده است.  
تحلیلگران دفاعی بر این باورند که چین خواهان استفاده از بندر گوادر برای اهداف تجاری و دفاعی است که این موضوع موجب کاهش نفوذ آمریکا در دریای عرب می‌شود.
اشاره تحلیل وخبر: تحلیل های اطلاعاتی بیانگر آن است که بندر گوادر درواقع میدان اصلی رقابت های استراتیژیک بین چین- پاکستان درمواجهه با قدرت نمایی های اقتصادی امریکا وغرب درآسیا است. گفته می شود که چین و پاکستان با رونق دهی بندر گوادر قصد دارند فرصت های بازرگانی واقتصادی بزرگ تا اواسط قرن حاضر را از بستر دوبی به آن جا منتقل کنند. گوادر برگ برنده و آلت فشار بزرگ پاکستان علیه امریکا است.