-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۱ بهمن ۲, دوشنبه

این چیست؟

سفربی پایان انسان دروادی معرفت


این شی را درون یک کشتی غرق شده ی یونان باستان در ژرفای دریا یافتند. پیچیدگی ظاهری آن، کارشناسان را چندین دهه به بررسی و مطالعه اش واداشته بود، هر چند که هنوز هم برخی از عملکردهای آن ناشناخته مانده است. به تازگی با بهره از تصاویر پرتو ایکس، به سرشت سازوکار آن پی برده و چندین کارکرد شگفت انگیزش را یافته اند.


اکنون می دانیم که "دستگاه آنتی کیترا" (Antikythera mechanism) یک رایانه ی مکانیکی است و دقت آن در حدیست که برای زمان ۸۰ سال پیش از میلاد، زمانی که کشتی حاملش در دریا غرق شد ناممکن می نماید. باور بر این بود که فناوری پیچیده ای که در آن به کار رفته تا حدود ۱۰۰۰ سال بعد از آن به دست بشر ایجاد نشده بوده.
چرخ ها و چرخ دنده های آن تشکیل یک "افلاک نما" (جهان نما، ستاره یاب)ی جابجاشونده می داده اند که با آن، موقعیت ستارگان و سیارات و همچنین زمان ماه گرفتگی ها و خورشیدگرفتگی ها را پیش بینی می کردند.
دستگاه آنتی کیترا که در تصویر بالا دیده می شود، ۳۳ سانتی متر بلندی دارد و در اندازه های یک کتاب بزرگ است.